Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zapalenie ścięgna

Zapalenie ścięgna

dodane 2019-04-05 17:20

Zapalenie ścięgna to ostry stan zapalny powstający głównie w wyniku przeciążeń spowodowanych wykonywaniem nadmiernego wysiłku, do którego struktury ścięgien nie są odpowiednio przygotowane w danym momencie. Jeżeli fibroblasty nie są dostosowane do zwiększenia obciążeń mechanicznych powoduje to zakłócenie równowagi pomiędzy rozwojem a degeneracją macierzy pozakomórkowej. Następuje gromadzenie się uszkodzeń, których komórki nie mogą naprawić i w efekcie uraz może uwidocznić się klinicznie.

Jakie objawy swiadczą o zapaleniu ścięgna?

Zapalenie ścięgna jest schorzeniem, które występuje zwykle w miejscu jego przylegania do kości lub w miejscu utkania mięśniowego. Zapalenie może przechodzić na sąsiednią kaletkę maziową. Do zasadniczych objawów świadczących o rozwoju choroby zalicza się :

  • ból w miejscu zapalenia, zwykle nasilający się podczas ruchu,
  • czasem również ból w spoczynku,
  • tkliwość w obrębie ścięgna objętego procesem zapalnym,
  • niewielkie zaczerwienienie i wzmożone ucieplenie w obrębie skóry otaczającej ścięgno.

Skąd bierze się stan zapalny?

Przyczyna choroby jest związana z powtarzającymi się ruchami lub urazem. Schorzenie może też wystąpić bez żadnej wyraźnej przyczyny. Szczególnie podatni na zapalenie ścięgien są zawodowcy trenujący lekkoatletykę i pracownicy fizyczni, a to w związku z wykonywaniem bez przerwy tych samych ruchów.

Diagnoza zapalenia ścięgna

W diagnostyce schorzenie wykluczyć należy zerwanie ścięgna, natomiast zapalenie kaletki maziowej trudno jest zróżnicować z zapaleniem ścięgien, gdyż te dwie jednostki chorobowe mogą współistnieć. Wyklucza się także zapalenie pochewki ścięgna oraz zapalenie stawów. Patologią choroby jest zapalenie ścięgna związane z jego zwyrodnieniem. W badaniu mikroskopowym stwierdza się obecność fibrynoidu, mukoidu, hialiny, będących wynikiem rozpadu tkanki łącznej.

Leczenie zapalenia ścięgna

Leczenie zapalenia ścięgien polega na całkowitym unieruchomieniu miejsca uszkodzenia. Równocześnie podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, chociaż nie zawsze jest to potrzebne. Wskazane jest, aby po ustąpieniu objawów ostrych podjąć stopniowo ćwiczenia rehabilitacyjne i dokładnie obserwować. Profilaktyka po zastosowaniu właściwego leczenia i okresie spoczynku obejmuje zapobieganie nowotworom. Przydatne mogą okazać się okrężne taśmy, stosowane na ścięgna mięśni prostowników w obrębie przedramienia lub na ścięgna przylegające do rzepki będące w stanie zapalnym.

Zapalenia ścięgien nie można w żadnym wypadku lekceważyć, domowe sposoby jego leczenia nie zawsze przynoszą rezultaty. Najrozsądniejszym posunięciem jest udanie się do lekarza. Będzie on wtedy bezpośrednio nadzorował przebieg leczenia naszego schorzenia. Zapalenie ścięgien jest schorzeniem całkowicie do wyleczenia jednak jeśli stosowane jest nieodpowiednie leczenie lub odpoczynek nie był wystarczająco długi mogą pojawić się powikłania

Zapalenie ściągna - możliwe powikłania

Powikłaniem choroby jest rozerwanie ścięgna lub oderwanie części kości, może wystąpić także nawracające zaostrzenie dolegliwości bólowych. Jest to prawdopodobnie najczęstsze wskazanie do wykonania badania MR. Pozwoli ono ustalić rozpoznanie i określić rozmiar zniszczenia ścięgna.

Zapalenie ścięgna u dzieci

W przypadku dzieci proces zapalny dotyczy najczęściej ścięgien w obrębie rzepki i wyrostka kości piszczelowej. Znany jest jako choroba Osgooda-Schlattera i występuje głównie u młodzieży w okresie przyspieszonego wzrostu. Unieruchomienie rzepki w szynie i ograniczenie jej ruchomości zwykle zmniejsza dolegliwości bólowe. Jednakże w opornych przypadkach wskazane jest stosowanie glikokortykosteroidów w postaci iniekcji, a nawet zabiegów chirurgicznych z szynowaniem ścięgien w okolicy rzepki.

Autor: Marta Kleszowska

Objawy zakleszczającego zapalenia ścięgna

Zakleszczające zapalenie ścięgna, zwane jest także trzaskającym palcem i dotyczy zwykle osób po 40. roku życia. Coraz częściej jednak zdarza się u dzieci i ludzi młodych. Nie ma jednolitych danych statystycznych, określających jaka część społeczeństwa polskiego dotkniętego tą chorobą, jednak wiadomo, że liczba ta stale rośnie... czytaj więcej

Objawy zapalenia ścięgna

Zapalenie ścięgna ( z ang. Tendintinis) to ostry stan zapalny, który ma miejsce tam, gdzie ścięgno przylega do kości lub w miejscu utkania mięśniowego. Pochewka ścięgna często towarzyszy pacjentom ze zdiagnozowanym zapaleniem ścięgna. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy