Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zapalenie najądrza - przyczyny, objawy, leczenie. Podstawowe informacje

Zapalenie najądrza - przyczyny, objawy, leczenie

dodane 2019-03-07 19:14

Najądrze jest tworem zaangażowanym w transport nasienia z jąder. Wyczuwa się je z tyłu jądra. Zapalenie najądrza dotyczy krętych, długich przewodów łączących jądra z nasieniowodem, a zapalenie i infekcja pojawiają się zwykle bez wyraźnego powodu.

Jakie są przyczyny zapalenia najądrza?

Zapalenie może być spowodowane urazem bądź infekcją, rzadziej guzem nowotworowym. Z powodu tej ostatniej ewentualności, konieczne i niezbędne staje się badanie lekarskie, podobnie jak w przypadku przewlekłego stanu zapalnego spowodowanego zakażeniem lub nierozpoznanym uszkodzeniem w wyniku urazu.

Choroba może być też wynikiem przebytej świnki (w 20-30% przypadkach), a u osób z obniżoną odpornością, schorzenie może mieć etiologię grzybiczą lub wirusową.

Ból w okolicy jądra może wynikać także z innych przyczyn, takich jak skręt jądra, który jest poważnym stanem, najczęściej wymagającym pilnej interwencji medycznej. Przyczyną może być także ból promieniujący z innej części układu płciowego.

Czym jest skręt jądra?

Jądra wiszą na powrózkach nasiennych, które mogą się skręcić. Samodzielna diagnoza jest niemal niemożliwa, choćby z tego względu że skrętowi mogą ulec także inne twory umieszczone blisko jąder. Stwierdzenie skrętu jądra jest możliwe jedynie podczas operacji.

Natychmiastowy zabieg jest konieczny w celu przywrócenia normalnej pozycji jądra. Zbagatelizowanie skrętu jądra nieodmiennie prowadzi do jego obumarcia, co ma wpływ na obniżoną płodność. Do typowych objawów skrętu jądra należą:

  • nagły, dotkliwy ból jednego jądra (zwłaszcza jednostronny),
  • nudności i wymioty,
  • obrzęk i tkliwość jądra.

Objawy zapalenia najądrza

Podobnie jak zapalenie jądra, schorzenie to zwykle objawia się ostrym lub tępym bólem, tkliwością, może wystąpić również obrzęk i zaczerwienienie moszny. Narząd może powiększyć się i ulec stwardnieniu. Ból występuje najczęściej z tyłu jądra i narasta przez kilka godzin. Może on promieniować do pachwiny oraz krocza i pojawia się również podczas oddawania moczu czy w trakcie ejakulacji.

Moszna jest gorąca w dotyku, mogą również występować gorączka (do 40 stopni) i wymioty. Czasami, w wyniku zainfekowania jądra może dojść do jego zapalenia. Jeżeli do schorzenia doszło w wyniku urazu występuje ból, tkliwość oraz wyraźne posiniaczenie. Strumień moczu jest normalny i nie występuje w nim krew.

Występują także inne dolegliwości w zapaleniu najądrza takie jak rumień skóry, dreszcze, zapalenie cewki moczowej, zapalenie gruczołu krokowego, częstomocz, parcia naglące oraz wydzielina z cewki moczowej. W tym ostatnim przypadku należy skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badań na choroby weneryczne.

Na czym polega leczenie?

Chorobę leczy się głównie antybiotykami dobieranymi indywidualnie do pacjenta oraz lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Stosuje się okłady i metody unoszenia moszny w celu zmniejszenia zastoju krwi żylnej. Leczenie w szpitalu staje się koniecznie w przypadku, gdy schorzenie przebiega gwałtownie, a zakażenie cechuje się objawami ogólnoustrojowymi. W większości przypadków wykonuje się zabieg chirurgiczny, polegający na nacięciu torebki najądrza lub usunięciu najądrza lub jądra.

Autor: Paulina Poznańska

Ból jednego jądra z obrzękiem

Ból jądra przeważnie jest bardzo silnym bólem, któremu towarzyszy obrzęk. Najczęściej pojawia się nagle.  Zdarza się, że promieniuje on do pachwiny i pleców. Może mieć też charakter kolkowy. W zależności czym cechuje się ból jądra oraz od dodatkowych towarzyszących objawów, można ocenić, jaka jest przyczyna tej przykrej dol... czytaj więcej

Objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra jest możliwy do rozpoznania podczas badania przedmiotowego. Charakterystycznym objawem jest powiększenie jądra. Wodniak wrodzony z reguły nie powoduje żadnych negatywnych skutków u chłopca i wchłania się samoistnie w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Natomiast wodniak nabyty może być efektem ostrego zapalenia jąder... czytaj więcej

Zobacz tagi:  choroby jądra, ból jądra

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy