Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zaburzenia łaknienia: Przyczny: Jak sobie radzić z zaburzeniami?

Zaburzenia łaknienia: Przyczny: Jak sobie radzić z zaburzeniami?

dodane 2019-03-09 17:14

Zaburzenia łaknienia oznaczają nie tylko wstręt do jedzenia, który prowadzi do znacznego obniżenia wagi, ale również nadmierne spożywanie pokarmów prowadzące do otyłości. Jest to poważny problem, który dotyka najczęściej osoby w młodym wieku. W przypadku anoreksji grupą szczególnie narażoną na jadłowstręt psychiczny są młode kobiety, które jeszcze nie ukończyły dwudziestu pięciu lat. Dla porównania można dodać, że tylko jeden chłopiec na dwadzieścia dziewcząt zmaga się z podobnym problemem.

Zaburzenia łaknienia mogą mieć charakter łagodny, umiarkowany, bądź poważny. Zaburzenie ulegające przedłużeniu powodują pogorszenie stanu zdrowia oraz ogólne osłabienie organizmu.

Przyczyny zaburzeń łaknienia

Przyczyn zaburzeń łaknienia należy dopatrywać się w psychice człowieka oraz jego osobowości. Bardzo często towarzyszy temu syndrom ładnej osoby. Osoba cierpiąca na tego typu zaburzenie pragnie stać się jak najbardziej atrakcyjna dla swojego otoczenia.

Propagowanie w mediach idealnej sylwetki często potęguję występowanie podobnych zachowań. Modelki oraz aktorki o idealnej figurze stają się pewnym sensie kanonem  piękna. Powoduje to, że dziewczęta oraz młode kobiety dążą za wszelką cenę do osiągnięcia zbliżonego efektu. Wygląd staję się dla nich priorytetem, a proces chudnięcia jest przepustką do bycia idealną. Duży wpływ ma grupa społeczna, do której przynależą oraz nacisk jaki kładzie ona na urodę bądź idealne wymiary ciała.

Bardzo często pośrednią przyczyną są czynniki biologiczne. Budowa ciała, grubość kości oraz struktura mięśni, którą dziedziczymy po rodzicach może być powodem zaburzeń łaknienia. Uwarunkowania genetyczne wpływają na naszą wagę i uniemożliwiają osiągniecie idealnej figury. W związku z tym rodzi się w nas frustracja, która prowadzi do niebezpiecznych zachowań.

Najbardziej narażone są osoby, które w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie oraz te wobec których rodzice w sposób szczególny przestrzegali pewnych zasad żywienia. Bardzo istotne są relacje z rodziną, które często są solidnym podłożem dla tego typu zaburzeń. Nieprawidłowości jakie występują najczęściej między dzieckiem a rodzicami powodują nasilenie różnych destrukcyjnych zachowań.

Często wynika to z chęci zadowolenia rodziców i sprostania ich wymaganiom. Występują również pewne cechy rodzin, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowań. Chęć sterowania dzieckiem, słabe umiejętności rozwiązywania problemów oraz duży nacisk na przestrzeganie pewnych reguł to tylko niektóre z cech kształtujących późniejsze patologie psychiczne.

Jak się okazuje bardzo duży wpływ ma także osobowość człowieka. Jego skłonności perfekcjonistyczne czy też nacisk na przestrzeganie pewnych reguł. Osoby, które starają się być idealne w każdym calu i budują wokół siebie otoczkę idealnego świata bardzo często zmagają się z zaburzeniami łaknienia. Wynika to również z chęci kontrolowania swojego życia oraz ciała.

Anoreksja a bulimia

Zarówno anoreksja, jak i bulimia to zaburzenia łaknienia. Wywołują one niepokój związany z wagą oraz sylwetką. Chęć kontrolowania swojej wagi w obu przypadkach staje się obsesją oraz głównym celem życia. Jest jednak szereg różnic pomiędzy anoreksją czyli jadłowstrętem psychicznym a bulimią czyli inaczej psychiczną żarłocznością.

Anoreksja objawia się przede wszystkim długookresowym głodzeniem. Jednym ze skutków może być brak miesiączki, inaczej amenorrhea. Jest to przesadne dbanie o wagę swojego ciała, obsesyjne liczenie kalorii oraz kontrolowanie wymiarów talii czy bioder.  Głównym celem osób chorych na psychiczny jadłowstręt jest dążenie do znacznego obniżenia wagi oraz utrzymanie jej na niskim poziomie.

Bulimia to choroba, która ma nieco inny charakter i przebieg. Kontrola nadal pozostaje najważniejsza, tak jak w przypadku anoreksji. Waga bulimika bardzo często się nie zmienia, utrzymuję się przeważnie na tym samym poziomie. Jest to proces polegający na naprzemiennym objadaniu się oraz wywoływaniu odruchu wymiotnego. Osobą cierpiącym na tą chorobę często towarzyszy depresja oraz uzależnienie od leków i narkotyków.

Jak sobie radzić z zaburzeniami?

Bardzo często osoba, która cierpi na zaburzenia łaknienia nie jest świadoma swojego problemu. Szczególną rolę w tym wypadku odgrywa otoczenie. Jego zadaniem jest rozpoznanie problemu oraz skierowanie takiej osoby na leczenie. Trzeba pamiętać, że w takich przypadkach pomoc psychoterapeuty oraz dietetyka jest niezbędna. Psychoterapeuta pomoże rozpoznać przyczyny zachowania.

Natomiast dietetyk wyjaśni błędy w odżywianiu oraz ułoży odpowiedni jadłospis. Jeśli chodzi o bulimię zalecane jest również przepisanie  konstytucjonalnych leków homeopatycznych. Takie leki powinien przepisać doświadczony specjalista.

W przypadkach skrajnego wyczerpania organizmu stosowana jest hospitalizacja. Taki sposób leczenia stosuję się kiedy waga pacjenta jest zdecydowania za niska, a organizm pozbawiony podstawowych minerałów. Skierowanie na oddział wewnętrzny ma za zadanie poprawienie ogólnej kondycji organizmu chorego.

Bardzo ważna jest motywacja chorego i to właśnie od niej zależy powodzenie w procesie leczenia.

Inne zaburzenia łaknienia

Bulimia oraz anoreksja to nie jedyne zaburzenia łaknienia jakie występują w naszym społeczeństwie.  W swoim życiu możemy się również spotkać z ortoreksją czyli przesadnym przywiązaniem do spożywania zdrowej żywności, permareksją czyli uzależnieniem od bycia na diecie , bądź też z pregoreksją inaczej anoreksją ciążową.

Autor: Dorota Bucka

Wpływ wagi ciała na płodność

Znaczny niedobór masy ciała, jak również otyłość mogą być czynnikiem ograniczającym płodność kobiety a nawet całkowicie ją ograniczać. Niekontrolowane odchudzanie oraz otyłość wpływają bowiem na zaburzenia owulacji. Waga ciała ma więc znaczenie, kiedy planujemy poczęcie dziecka.... czytaj więcej

Objawy anoreksji

Anoreksja jest chorobą nie tylko ciała ale i umysłu. Najczęściej dotyka ona kobiety, rzadziej mężczyzn. Choroba ta związana jest z zaburzeniami na tle odżywiania, dlatego można ją określić jako jadłowstręt powstającym na tle psychicznym.... czytaj więcej

Zobacz tagi:  anoreksja, bulimia

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy