Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zaburzenia płodności i laktacji po chemioterapii i radioterapii

Zaburzenia płodności i laktacji po chemioterapii i radioterapii

dodane 2017-07-04 17:26

Jednym z powikłań leczenia nowotworów mogą być zaburzenia płodności i laktacji. Powikłania te dotyczą zarówno chemioterapii, jak i radioterapii. Zaburzenia płodności w wyniku leczenia nowotworów dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Chemioterapia a płodność

To w jaki sposób chemioterapia wpłynie na płodność zależy od leków, które są stosowane do leczenia nowotworów. U kobiet dochodzi do ustania miesiączek. U mężczyzn zmniejsza się liczba plemników. Ryzyko zahamowania płodności u kobiet z powodu chemioterapii jest bardzo zróżnicowane. W zależności od stosowanych leków przeciwnowotworowych może być ono małe (mniej niż 20%), duże (więcej niż 80%) lub umiarkowane.

Czy po chemioterapii płodność powróci?

Jeżeli podczas chemioterapii u kobiety obserwuje się zaburzenia płodności, nie oznacza to, że po zaprzestaniu leczenia sytuacja nie ulegnie poprawie. Niestety w większości przepadków zaburzenie płodności pozostaje trwałe, nawet gdy kobiecie nie są już podawane leki przeciwnowotworowe. Szacuje się, że po zakończeniu chemioterapii, czynność hormonalna jajników i regularne miesiączki powracają u około 30% leczonych kobiet. Jaki jest odsetek mężczyzn, którzy odzyskują płodność? Jest to trudniejsze do określenia, niż w przypadku kobiet. Na pewno wiadomo, że przebyta chemioterapia nie wpływa na sprawność seksualną u mężczyzn i zdolność do odczuwania przyjemności.

Kiedy można planować poczęcie dziecka po chemioterapii?

Ci chorzy, którzy po chemioterapii zachowali płodność, nie powinni planować poczęcia dziecka przez okres jednego roku. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku raka piersi okres ten jest dłuższy. Kobiety chore na raka piersi nie powinny zachodzić w ciążę przez 2-3 lata od zakończenia leczenie. Takie zalecenie jest związane z tym, że w tym okresie najczęściej dochodzi do większości nawrotów choroby.

W przypadku każdego nowotworu, kiedy kobieta planuje potomstwo, najpierw powinna wykonać badania, które wykluczą nawrót nowotworu. Kiedy nie stwierdza się nawrotu choroby, ciąża nie jest zagrożeniem dla zdrowia kobiety.  Nie pogarsza ona wyników leczenia przeciwnowotworowego.

Zaburzenia płodności po radioterapii

Zastosowanie radioterapii w leczeniu nowotworów nie jest bez wpływu na płodność. W wyniku tej metody leczenia może dojść do uszkodzenia gruczołów płciowych (gonad), które produkują męskie i żeńskie komórki rozrodcze. Może również dojść do uszkodzenia  macicy. Skutkiem takiej sytuacji jest zaburzenie płodności. Inną przyczyną problemów z poczęciem dziecka, u osób poddanych radioterapii jest zahamowanie produkcji hormonów płciowych w skutek napromieniowania przysadki mózgowej. Problemy z zapłodnieniem mogą wynikać również z powodu zaburzeń wzwodu i ejakulacji. Przyczyną tych dolegliwości są uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych miednicy na skutek promieniowania.

Nasilenie wyżej wymienionych dolegliwości zależy od dawki promieniowania. Równoczesne stosowanie chemioterapii i radioterapii dodatkowo przyczynia się do nasilenia dolegliwości powodujących zaburzenia płodności.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jądra męskie są bardzo wrażliwe na promieniowanie. Kobiece jajniki są sześciokrotnie bardziej odporne na promieniowanie, w porównaniu z jądrami. U osób poddanych radioterapii, które planują w przyszłości potomstwo, powinno się zadbać, aby jądra i jajniki były w jak najmniejszym stopniu narażone na promieniowanie. Czyni się to stosując specjalne osłony oraz odpowiednio dobierając pola napromieniania. To jak istotna jest ochrona miejsc odpowiedzialnych za płodność, pokazują przypadki radioterapii u osób chorych na białaczkę lub chłoniaki. W tych przypadkach zachodzi potrzeba napromieniowania całego ciała. Taka radioterapia powoduje trwałą niepłodność w ponad 90% przypadków.

Karmienie piersią a chemioterapia i radioterapia

Substancje stosowane podczas chemioterapii przenikają do mleka matki. Niektóre z leków przeciwnowotworowych pozostają w organizmie kobiety przez kilka tygodni a nawet kilka miesięcy od momentu podania. Z tego powodu matka podczas chemioterapii zmuszona jest do przerwania karmienia piersią. Substancje, które przedostałyby się do organizmu niemowlaka wraz z mlekiem matki, byłyby groźne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka.

Mniej niekorzystna dla laktacji jest radioterapia, jednak również powoduje pewne problemy. W sytuacji, kiedy promieniowanie radiologiczne dotyczyło piersi, (np. leczenie raka piersi), może dojść do uszkodzenia tkanki gruczołowej mleka. Z tym wiązać może się zmniejszona produkcja mleka. Pierś poddana promieniowaniu radiologicznemu jest bardziej narażona na powstawanie zastojów pokarmu. Radioterapia utrudnia więc laktację, jednak nie uszkadza mleka matki i nie powoduje negatywnych konsekwencji dla zdrowia i rozwoju dziecka karmionego mlekiem matki.

Karmienie piersią przez kobiety po chorobie nowotworowej piersi

Karmienie piersią przez kobietę, która chorowała na raka piersi, nie zwiększa ryzyka nawrotu choroby. Warto też podkreślić, że dziecko karmione piersią nie może zarazić się nowotworem od swojej matki. Jeżeli kobieta była leczona substancjami potencjalnie szkodliwymi dla dziecka, wtedy należy odczekać odpowiednia ilość czasu przed rozpoczęciem karmienia. Czas jaki musi upłynąć zależy od rodzaju leków przeciwnowotworowych. Aby utrzymać laktację w tym okresie, trzeba przez ten czas odciągać i wylewać pokarm. Warto wiedzieć, że karmienie piersią jest profilaktyczne. Kobiety, które karmiły piersią, rzadziej chorują na raka piersi, w porównaniu z kobietami, które nigdy nie karmiły.

Kobiety po amputacji piersi również mogą karmić piersią. Produkcja mleka przez jedną pierś jest wystarczająca, by całkowicie zaspokoić żywieniowe potrzeby dziecka. Warto zaznaczyć, że przebyta radioterapia i chemioterapia nie powodują trwałych zmian w składzie mleka. Karmienie piersią nie jest przeszkodą, aby skutecznie monitorować piersi pod kątem nawrotów choroby.

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Wpływ palenia papierosów na płodność

Nikotyna zawarta w papierosach jest najbardziej rozpowszechnioną używką we współczesnym świecie. Palenie papierosów ma wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy planujemy dziecko należy - jeżeli nie całkowicie rzucić palenie - to przynajmniej radykalnie ograniczyć.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy