Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

dodane 2015-09-10 17:15

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to może być objawem boreliozy, szczególnie jeżeli dziecko wcześniej nie miało z nauką problemów.

Charakterystyczny dla boreliozy rumień wędrujący nie jest objawem, który występuje zawsze w rozwoju boreliozy. Może tak być nawet w 2/3 przypadków choroby. Ukąszenie kleszcza może być niezauważalne. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że boreliozę przenoszą również larwy i nimfy - wcześniejsze fazy rozwojowe kleszcza. Wśród dzieci szkolnych szczególnie powinny zaniepokoić objawy, które mają wpływ na funkcje poznawczą. Podłożem tych zmian może być borelioza, jeżeli zmiany pojawiły się nagle.

Rumień wędrujący w przebiegu boleriozy Borelioza to choroba, której symptomy można zauważyć w szkole, ponieważ porażki dziecka wynikające z konfrontacji  z wyzwaniami szkolnymi, mogą być wynikiem uszkodzenia funkcji poznawczych. Często zmiany w zachowaniu dziecka tłumaczone są okresem powakacyjnym i okresem adaptacyjnym z tym związanym. To może uśpić czujność rodziców i odwrócić uwagę od innych przyczyn zmiany zachowania dzieci w szkole.

Naszą uwagę powinna zwrócić nagła utrata zdolności dziecka do uczenia się nowych rzeczy - problemy z zapamiętywaniem. Pojawia się również trudność z dobieraniem odpowiednich słów. Zaniepokoić powinno również, kiedy u dziecka pojawia się niechęć przebywanie z rówieśnikami. Dodatkowo w przebiegu boreliozy u dziecka może pojawić się trudność z zasypianiem oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Dzieci chore na boreliozę mogą mieć objawy dysleksji, dziecko zaczyna robić więcej błędów niż dotychczas. Mogą pojawić się również problemy z liczeniem. Dodatkowo w wyniku rozwoju choroby może pojawić się zachowanie agresywne a nawet fobia szkolna.

Od kilku lat mówi się o epidemii zachorowań na choroby odkleszczowe. W Polsce odnotowywanych jest około 10 tys. rocznie przypadków zachorowań na boreliozę. Eksperci zajmujący się problemem zwracają uwagę, że ilość rzeczywistych zachorowań może być kilkakrotnie wyższa od tych, które widnieją w statystykach.

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka

Atakuje nagle, nie wykazując wcześniej żadnych, niepokojących symptomów. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby między 10. a 30. rokiem życia. Pojawić może się jednak zarówno w znacznie wcześniejszym jak i późniejszym okresie i wtedy też bywa szczególnie niebezpieczne.... czytaj więcej

Rak u dziecka nie zagraża małżeństwu rodziców

Rodzice dzieci chorych na raka mogą się znajdować w sytuacji emocjonalnego napięcia, ale nie rozwodzą się częściej niż inne pary, stwierdza całkiem nowe badanie. Naukowcy bowiem odkryli, że pośród ponad 47 000 duńskich par z dziećmi, rodzice dzieci, które chorowały na raka, nie byli bardziej zagrożeni niż inni rodzice... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy