Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wygląda na to, że globalna epidemia raka przełyku rozpoczęła w latach 50 w Wielkiej Brytanii

Wygląda na to, że globalna epidemia raka przełyku rozpoczęła w latach 50 w Wielkiej Brytanii

dodane 2012-08-27 09:45

Badanie opublikowane ostatnio na łamach Gut sugeruje, że globalna epidemia gruczolakoraka, jednej z odmian nowotworu złośliwego przełyku, zapoczątkowana została w latach 50 w Wielkiej Brytanii, przez nieznany acz powszechny czynnik. Pierwsze wzmianki o rosnącej liczbie przypadków osób z tą chorobą pojawiły się w połowie lat 80 ubiegłego wieku, jednak do tej pory pozostaje tajemnicą jak doszło do tej nagłej epidemii.

By odkryć wzór choroby, naukowcy wzięli pod uwagę historię przypadków 16 populacji z ośmiu krajów – Australii, Danii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Norwegii, Szkocji, Szwecji oraz Stanów Zjednoczonych – cofając się w czasie o 29 i 54 lata.

Na podstawie wieku populacji obliczyli oni wskaźnik choroby, która powinna być zdiagnozowana i sprawdzili na osi czasu możliwe punkty, w których nowotwór najczęściej się pojawiał.

Okazało się, że przypadki pojawiania się gruczolakoraka gwałtownie rosną we wszystkich populacjach i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Jedynym wspólnym wzorem jest fakt, iż nowotwór ten atakuje mężczyzn 3 do 9 razy częściej niż kobiety.

Nawet rosnący wskaźnik otyłości oraz powiązany z nim refluks żołądkowo-przełykowy (znana przyczyna tego nowotworu), a także palenie tytoniu nie pasują w pełni do wzoru i nie tłumaczą, dlaczego mężczyźni chorują na gruczolakoraka częściej.

Według zebranych danych, do pierwszego operacyjnego usunięcia tego typu nowotworu doszło w latach 60 w Szkocji i Anglii, w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 70, a w Szwecji, ostatnim z krajów ogarniętych epidemią, w 1991 roku.

Objawy Przełyku Baretta

Może zacząć się bardzo niewinnie, od zgagi lub niestrawności. Nie leczone przyczyniają się do refluksu żołądkowo-przełykowego, a ten z kolei prowadzi do przełyku Barretta. Ból podczas przełykania i nieprzyjemne odbijanie- to tylko niektóre z objawów choroby.... czytaj więcej

Objawy raka przełyku

Rak przełyku należy do nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego. Jest to dość powszechnie występujący nowotwór. Najczęściej diagnozowany jest u mężczyzn pomiędzy 50 a 70 rokiem życia. Rak przełyku z reguły znajduje się w dolnej części tego narządu, tuż przy połączeniu z żołądkiem. Nowotwór w początk... czytaj więcej

Wirus HPV powiązany z rakiem przełyku

University of New South Wales donosi, że wirus HPV nie tylko wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy, odbytu i narządów płciowych, ale także trzykrotnie podnosi ryzyko zachorowania na raka przełyku OSCC (oesophageal squamous cell carcinoma).... czytaj więcej

Objawy żylaków przełyku

Żylakami przełyku nazywamy poszerzone naczynia żylne, które znajdują się w dolnej części przełyku. Pojawienie się schorzenia jest związane z zaburzeniami przepływu krwi w żyle wrotnej lub w wątrobie, co przyczynia się do tego, że krew musi szukać dróg odpływu od serca przez żyły umiejscowione w dolnej części prze?... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy