Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Większe ryzyko astmy u dzieci, których ojcowie palili przed ich poczęciem

Większe ryzyko astmy u dzieci, których ojcowie palili przed ich poczęciem

dodane 2014-09-12 00:09

Według najnowszego badania, nawyk palenia papierosów u mężczyzn może mieć wpływ na zdrowie układu oddechowego ich przyszłego potomstwa, zwiększając ryzyko astmy.

Mężczyźni również mają wpływ

Planując zajście w ciążę, kobiety nieraz muszą podjąć się wielu zmian jeszcze przed poczęciem, jak np. zwiększyć przyjmowanie kwasu foliowego, rzucić palenie czy zaprzestać spożywania alkoholu. Równocześnie istnieje powszechne przekonanie, że mężczyźni nie muszą nic zmieniać w swoim stylu życia zanim zostaną ojcami. Najnowsze badania sugerują jednak, że mężczyźni również mogą mieć wpływ na zdrowie swojego potomstwa jeszcze przed jego poczęciem.

Przykładowo, według badaczy z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii, otyłość rodziców może zwiększyć ryzyko rozwinięcia się chorób układu trawiennego u ich dzieci. Jak twierdzi prof. Sarah Robertson, która przewodniczyła temu badaniu, wiele z naszych niewłaściwych decyzji odnośnie stylu życia, jak np. niewłaściwa dieta czy palenie, jest przechowywana w jajeczku i spermie, wpływając na rozwijający się z nich embrion.

Długość nałogu zwiększa ryzyko

Do podobnych wniosków doszli badacze z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii, którzy badali związek między nałogowym paleniem papierosów przez rodziców a astmą u dzieci. W tym badaniu, któremu przewodniczyła dr Cecile Svanes, grupa ponad 13 000 mężczyzn i kobiet została poproszona o wypełnienie kwestionariusza odnośnie ich nałogu. Analizując zebrane informacje, skupiono się na liczbie lat, przez które dana osoba paliła jeszcze przed poczęciem dziecka, czy zanim to nastąpiło rzuciła palenie i czy jej/jego dziecko boryka się z astmą.

Badanie wykazało, że palenie przed poczęciem dziecka miało wypływ na rozwój niealergicznej astmy (bez kataru siennego) jedynie w przypadku ojców. Co więcej, ryzyko rozwinięcia się astmy było wyższe u dzieci, których ojcowie zaczęli palić przed 15. rokiem życia i zwiększało się im dłużej palili.

- Wynik ten sugeruje klinicznie istotną rolę palenia podczas spermatogenezy z konsekwencjami w postaci rozwoju astmy i potencjalnie dużym wpływem na politykę zdrowia publicznego – twierdzą badacze.

Komentując wyniki badania, dr Svanes podkreśla, że inne czynniki, takie jak zanieczyszczenie środowiska czy kontakt z chemikaliami, również mogą mieć wpływ na wzrost ryzyka astmy. Sądzi również, że należy podjąć kroki mające na celu ostrzeżenie młodych mężczyzn przed niebezpiecznym wpływem m.in. palenia przez nich papierosów na ich przyszłe potomstwo.

Julia Liszka

Wpływ palenia papierosów na płodność

Nikotyna zawarta w papierosach jest najbardziej rozpowszechnioną używką we współczesnym świecie. Palenie papierosów ma wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy planujemy dziecko należy - jeżeli nie całkowicie rzucić palenie - to przynajmniej radykalnie ograniczyć.... czytaj więcej

Palenie papierosów w trakcie ciąży zwiększa ryzyko późniejszej otyłości dzieci

Kontakt płodu z dymem tytoniowym powoduje późniejszą otyłość u dziecka, donosi raport opublikowany online w Archives of General Psychiatry. Wiąże się to prawdopodobnie z subtelnymi zmianami w mózgu, które wywołują preferencję do odżywiania się tłustym jedzeniem.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy