Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wirusy przeziębienia pomogą w walce z rakiem?

Wirusy przeziębienia pomogą w walce z rakiem?

dodane 2012-10-24 08:43

Wirusy przeziębienia mają złą sławę, ale naukowcy z Salk Institute for Biological Studies wychodzą z teorią, że wirusy te mogą mieć pewną wartość w walce z nowotworami.

Przykładem takiego mikroorganizmu jest adenowirus, który rozwinął molekularne narzędzia (proteiny) pozwalające mu na oszukanie komórkowych mechanizmów molekularnych (wzrost, replikacja, supresja nowotworowa).

Naukowcy zidentyfikowali konstrukcję tych obronnych protein i odkryli, że wiążą się one w długie łańcuchy polimerowe, aby stworzyć trójwymiarową sieć wewnątrz komórek, która obezwładnia komórkowych strażników, odpowiedzialnych za wzrost i supresję nowotworową.

Odkrycia te ukazały się w przeglądzie naukowym Cell.

Naukowcy mają teraz nadzieję, że uda się je przełożyć na terapie antynowotworowe.

Profesor Clodagh O’Shea z Molecular and Cell Biology Laboratory przy Instytucie Salk, główny autor badania, wyjaśnia: przestudiowaliśmy proteinę powodującą raka E4-ORF3, kodowaną przez adenowirusa, która nie pozwala na to, żeby supresorowe białko p35 wiązało się ze swoimi docelowymi genami .

Białko znoszące nowotwory, czyli p53, znane jest jako „strażnik genomu”, ponieważ jego zadaniem jest powodowanie, żeby komórki z uszkodzonym DNA – znak markowy nowotworu – popełniały samobójstwo.

Ścieżka p53 jest inaktywowana w prawie każdym ludzkim nowotworze, a to pozwala komórkom rakowym na rozwój.

Okazało się, proteina E4-ORF3, która inaktywuje p53, pozwala na replikację adenowirusa w zakażonych ludzkich komórkach, a ta replikacja pozostaje niezauważona przez układ odpornościowy.

Zidentyfikowano białko, które przyczynia się do rozwoju raka okrężnicy

Proteina, która do tej pory była słabo znana, PLAC8, okazuje się odgrywać istotną rolę w procesie rozprzestrzeniania się i przerzutów nowotworu odbytnicy i okrężnicy. czytaj więcej

Leki przeciwko cukrzycy wzmagają ryzyko zachorowania na raka pęcherza

Amerykańscy naukowcy z Perelman School of Medicine na Uniwerstrecie pensylwańskim odkryli, że popularne leki przeciwko cukrzycy podnoszą ryzyko zachorowania na raka pęcherza. Pacjenci, którzy zażywają farmaceutyki bazujące na powszechnie stosowanym tiazolidynedionie (TZDs), są od dwu- do trzykrotnie bardziej narażeni na raka pęche... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy