Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wirus HPV powiązany z rakiem przełyku

Wirus HPV powiązany z rakiem przełyku

dodane 2013-07-26 08:07

University of New South Wales donosi, że wirus HPV nie tylko wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy, odbytu i narządów płciowych, ale także trzykrotnie podnosi ryzyko zachorowania na raka przełyku OSCC (oesophageal squamous cell carcinoma).

Główny autor badania, dr Surabhi Liyanage mówi: - Jednym z głównych problemów związanych z rakiem OSCC jest to, że jest on diagnozowany późno i ma bardzo wysokie proporcje śmiertelności.

OSCC to jeden z dwóch głównych nowotworów przełyku. Jest rzadki w Australii, ale na całym świecie stanowi szóstą podstawową przyczynę zgonów z powodu raka.

Wyjątkowo dużą zachorowalność – z niewiadomych przyczyn - odnotowuje się w Chinach, Iranie i RPA, przede wszystkim pośród mężczyzn w wieku 70 – 80 lat.

Naukowcy uważają, że do rozwoju raka OSCC przyczynia się niewłaściwa dieta, niezdrowy styl życia oraz czynniki środowiskowe.

Dr Liyanage mówi: - HPV jest kolejnym czynnikiem ryzyka, który musimy dodać do długiej listy przyczyn OSCC. Palenie i alkohol to główne przyczyny, tak samo jak czerwone mięso, ekstremalnie gorące napoje i toksyny środowiskowe w diecie.

Badanie ukazało się w PLOS ONE.

Pierwszy autor badania, prof. Raina MacIntyre, mówi: - Jest to ważne nowe odkrycie, które rozwiązuje pewną niepewność. Biorąc pod uwagę to, że większości nowotworów szyjki macicy wywołanym przez HPV można zapobiec dzięki szczepionce, nasze odkrycie przynosi nadzieję krajom, gdzie OSCC jest często diagnozowany.

- W Chinach jest to jedna z wiodących przyczyn zgonów z powodu raka, więc chińskie władze powinny rozważyć powszechne szczepienie całej populacji przeciwko HPV -
sugerują autorzy publikacji.

Rak szyjki macicy: przełomowe odkrycie

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (Human Papilloma Virus), według badania opublikowanego w przeglądzie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), jest odpowiedzialny głównie za raka szyjki macicy, poprzez przytwierdzanie się do jednego szczególnego typu komórek tego organu, powodując rozwó... czytaj więcej

Rak szyjki macicy: szczepionka jest dobra, według pewnego badania australijskiego

W całkowitej wyeliminacji raka szyjki macicy, który dotyka 500 000 kobiet każdego roku na całym świecie, szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego zdaje się przynosić owoce. Tak przynajmniej stwierdza badanie autralijskie, po trzech latach programu szczepień.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy