Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wielki brzuch zwiększa ryzyko zgonu!

Wielki brzuch zwiększa ryzyko zgonu!

dodane 2013-09-04 07:59

Według badania przedstawionego na ESC Congress 2013, wielki brzuch zwiększa ryzyko zgonu u osób, które przeżyły atak serca. A zmiany stylu życia powinny skupić się na utracie tłuszczu trzewnego, jeżeli chcemy skutecznie zapobiegać tym dramatom.

Prof. Tabassome Simon mówi: - Wpływ otyłości na długoterminową śmiertelność i na komplikacje sercowo-naczyniowe w populacji ogólnej to przedmiot powszechnej debaty. Spory nacisk kładzie się też na otyłość brzuszną.

Zdaniem tej uczonej, niewiele jeszcze wiemy na temat wpływu otyłości oraz otyłości brzusznej na długoterminowe wyniki zdrowotne pacjentów, którzy przeżyli ostry zawał serca.

Jej badanie miało na celu ocenę powiązania między BMI i obwodu talii z 5-letnią śmiertelnością dla pacjentów z rejestru FAST-MI 2005, którzy po zawale opuścili szpital na własnych nogach.

Ankieta FAST-MI 2005 to narodowy sondaż francuski, który objął 3 670 pacjentów z 223 placówek, przyjętych z zawałem mięśnia sercowego. Na 3 463 pacjentów, którzy przeżyli, obliczono BMI dla 3 102, a obwód talii zmierzono dla 1 647. 

W ciągu 5 lat absolutna śmiertelność była największa pośród najchudszych pacjentów (BMI poniżej 22), a najniższa dla BMI między 25 – 35 (nadwaga i łagodna otyłość).

Pacjenci z ciężką otyłością (BMI powyżej 35) mieli znaczący wzrost śmiertelności po 3 latach od zawału serca.

Ciężka otyłość brzuszna (obwód talii powyżej 100 cm dla kobiet i 115 dla mężczyzn) wiązała się także ze wzrostem śmiertelności.

Prof. Simon mówi: - Obwód talii jest silnie powiązany z BMI. Stwierdziliśmy, że zarówno szczupli pacjenci, jak i bardzo otyli są bardziej zagrożeni zgonem w ciągu 5 lat po zawale serca: o 41% i 65% odpowiednio. Wielki brzuch jest więc wskaźnikiem śmiertelności dla zawałowców.

Podsumowując: bycie zbyt chudym albo zbyt grubym nie jest dobre, ale o wiele gorzej dla twojego zdrowia jest, jeżeli jesteś zbyt gruby.

Otyłość wpływa na możliwość nawrotów raka

W świecie nauki zostało już potwierdzone, że osoby cierpiące na otyłość mają zwiększone ryzyko zachorowania na kilka typów nowotworów. Jednak najnowsze badania, przedstawione w 2014 roku na konferencji naukowej American Society of Clinical Oncology, sugerują, że oprócz tego, otyłość zwiększa szansę nawrotu raka, co tym samym daj... czytaj więcej

Otyłość: rosnące zagrożenie dla zdrowia Kanadyjczyków

Stały wzrost poziomu otyłości w kraju może bardzo poważnie dotknąć wydolność kanadyjską w dziedzinie zdrowia, według Conference Board w Kanadzie. W 2008 roku, blisko jedna czwarta populacji Kanadyjskiej była otyła. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy