Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wesz łonowa: Objawy i sposoby zakażenia. Leczenie wszawicy łonowej

Wesz łonowa: Objawy i sposoby zakażenia. Leczenie wszawicy łonowej

dodane 2019-03-08 19:07

Wesz łonowa jest odpowiedzialna za wszawicę łonową, czyli chorobę pasożytniczą, którą najczęściej można zarazić się podczas kontaktów seksualnych.  Zdarzają się co prawda, przypadki zarażenia poprzez używanie rzeczy osobistych osoby chorej, ale to właśnie sposób przenoszenia pasożytów, zalicza wszawice łonową do chorób wenerycznych.

Czym jest wesz łonowa?

To najmniejszy wśród wszystkich pasożytów, jej rozmiar to ok. 1,5- 2 mm. Wesz przytwierdza się blisko włosów łonowych, dlatego jest prawie nie widoczna dla zarażonego. To specyficzne umiejscowienie pozwala jej na długotrwałe bytowanie na ciele, które dostarcza jej pożywienia w postaci krwi. Dodatkowo szaro- biały kolor pasożyta utrudnia samodzielne zdiagnozowanie choroby.

Wszawica rozwija się przez złożenie jaj pasożyta na owłosionym obszarze. Są to zazwyczaj szaro- fioletowe widoczne plamy. Samica wszy składa dziennie do 25 jaj, zwanych „gnidami”, które przyczepione są do podstawy włosów łonowych bardzo silną substancją klejącą. Proces wylęgu trwa średnio 30 dni.

Objawy zarażenia wszą łonową

Wszawica łonowa powoduje przede wszystkim swędzenie i uczucie dyskomfortu. Objęte chorobowo miejsca to głównie wzgórek łonowy, rzadziej okolice ud, pachwin, brzucha lub odbytu. Na tym obszarze często pojawiają się małe, białe krostki.

Kolejnym objawem, są malutkie brązowe plamki, które łatwo można zaobserwować na bieliźnie. To najczęściej odchody pasożytów lub kropelki krwi, sączące się z ranek po ugryzieniu.

Dlaczego tak łatwo się zarazić?

Najczęstszą przyczyną wszawicy jest stosunek seksualny z osobą zarażoną. Ze względu na sposób przenoszenia, występuje głównie u osób dorosłych. Nierzadko zdarzają się jednak przypadki, kiedy wszawica dotyka całe rodziny. Mimo że rozwija się w miejscach owłosionych, nie zajmuje włosów i skóry głowy.

O wszawicę nietrudno jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad higieny. Wystarczy kontakt z osobistymi rzeczami osoby zarażonej jak ręczniki, pościel, ubrania, bielizna lub korzystanie z brudnej deski klozetowej czy spanie w nie do końca czystej pościeli. Podstawą jest utrzymywanie w czystości naszego ciała oraz przedmiotów pierwszego użytku.

Leczenie wszawicy łonowej

Doraźnym sposobem na poradzenie sobie z wszami, jest samodzielne usuwanie ich pęsetą przy pomocy szkła powiększającego. Jednak, biorąc pod uwagę, że codziennie są składane nowe jaja, zainfekowana powierzchnia ciągle się powiększa. Lepszym i skuteczniejszym sposobem, jest udanie się do lekarza. Terapia zazwyczaj polega na smarowaniu chorych miejsc odpowiednimi maściami, żelami bądź przemywanie tonikami.

Zaleca się częstszą zmianę pościeli, bielizny oraz ręczników. Aby leczenie było skuteczne, badaniom powinien poddać się partner seksualny i osoby, z którymi mamy bliski kontakt. W czasie terapii, najlepiej odłożyć zbliżenia, aż do całkowitego wyleczenia.

Wszawicę łonową można szybko i skutecznie wyleczyć, jednak jak każda zaniedbana choroba, może skutkować poważnymi konsekwencjami. Gdy tylko zauważymy objawy występowania pasożytów, należy od razu udać się do lekarza, aby dodatkowo nie zarażać bliskich nam osób.

Autor: Paulina Łabędź

Swędzenie skóry całego ciała bez wysypki

Kiedy uczucie swędzenia skóry całego ciała nie przemija przez dłuższy czas i nie obserwuje się wysypki, która mogłaby być jego źródłem, może to być sygnałem świadczącym o poważnej chorobie. Wśród chorób, które mogą manifestować się silnym lub umiarkowanym świądem skóry całego ciała wymienia się najczęściej białacz... czytaj więcej

Objawy wszawicy łonowej

Wesz łonowa pasożytuje przede wszystkim na wzgórku łonowym. Wszawica, wywołana przez ten rodzaj wszy, może również rozwinąć się na brwiach oraz rzęsach. Pierwszym objawem wszawicy łonowej to świąd. Osoby zarażone wszami łonowymi skarżą się na swędzenie okolicy zajętej przez pasożyty. Świąd ze względu na samo uczulenia moż... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy