Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób serca

Wczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób serca

dodane 2012-09-24 10:43

Kobiety, które wcześniej doświadczają menopauzy, są bardziej narażone na choroby serca i wylew – wykazały najnowsze badania przeprowadzone na uczelni Johns Hopkins. „Jeśli lekarz jest świadomy tego, iż jego pacjentka wkroczyła w okres menopauzy przed 46 rokiem życia, staje się bardziej wyczulony na przypadłości związane z układem krążenia” – zaznacza dr Dhananjay Vaidya z Division of General Internal Medicine na Johns Hopkins University School of Medicine.

I dodaje: „Najlepszym rozwiązaniem zdaje się być opóźnienie menopauzy”.

Nie jest to niemożliwe! Badania wykazały, iż u kobiet palących papierosy menopauza występuje średnio o dwa lata wcześniej, niż u tych, które nie gustują w tytoniu.

Co ciekawe, negatywne skutki wcześniejszej menopauzy dało się zaobserwować zarówno w przypadku naturalnego przekwitania, jak również tego będącego wynikiem operacji usunięcia wewnętrznych narządów rozrodczych.

Uczeni mają nadzieję, iż w wielu przypadkach można będzie uniknąć zabiegu, opóźniając w ten sposób osiągnięcie menopauzy.

Gra warta jest świeczki – choroby układu krążenia są na pierwszym miejscu wśród przyczyn zgonów kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Menopauza oznacza spowolnienie wielu procesów zachodzących w kobiecym ciele. Ustają miesiączki oraz produkcja jajeczek. Zahamowaniu ulega także wytwarzanie hormonów estrogenu oraz progesteronu.

To, w jakim momencie kobieta wkroczy w etap przekwitania, zależy od wielu czynników, w tym nałogów, diety czy aktywności fizycznej.

Vaidya zauważa, iż niektóre kobiety poddawane są terapii hormonalnej w celu złagodzenia objawów menopauzy, takich jak nadmierne pocenie się czy uciążliwe uderzenia ciepła.

Coraz więcej lekarzy odradza tę metodę, wskazując na jej negatywny wpływ na układ krwionośny u kobiet. Badania uczonych z Johns Hopkins nie wykazały jednak znaczącej korelacji pomiędzy terapią hormonalną a ryzykiem chorób serca u pań przekwitających przed czasem.

„Choroby układu krążenia nie pojawiają się znikąd, ale ewoluują od wczesnych lat naszego życia” – podkreśla Vaidya. „Niestety, młode kobiety nie zdają sobie sprawy z ryzyka i błędnie zakładają, iż choroby serca dotyczą pań po pięćdziesiątce”.

Pewne jest jedno - niezależnie od momentu wkroczenia w menopauzę, już w młodości należy zadbać o zmniejszenie ryzyka chorób serca i wylewu.

Objawy menopauzy

Objawy menopauzy zwykle pojawiają się po 40 roku życia. Zdarza się również, że pierwsze objawy pojawiają się jeszcze wcześniej. Pierwsze symptomy zbliżającej się menopauzy mają naturę emocjonalną - pobudliwość, zmiany nastoju, skłonność do depresji, płacz bez powodu. W drugiej kolejności pojawiają się objawy natury fizyczne... czytaj więcej

Terapia kognitywna zwalcza depresję związaną z menopauzą

Psychoterapia i techniki mindfullness mogą pomóc kobietom zmagającym się z depresją związaną z menopauzą, twierdzą badacze. Do tej pory za mało badań skupiało się na alternatywnych metodach walki z depresją. Jak dodają badacze, nie wszystkie kobiety chcą leczyć ją farmakologicznie.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy