Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

W skrócie: nie tylko nos ma węch, serce również!

W skrócie: nie tylko nos ma węch, serce również!

dodane 2013-04-26 11:14

Zmysł węchu ma wiele tajemnic. Wszyscy mamy taki sam system węchowy, ale nie czujemy tego samego zapachu w ten sam sposób. Niektórym zapach maciejki przypomina dzieciństwo i wakacje u babci na wsi, inni niczego z nim nie łączą.

Ostatnie badanie, zaprezentowane w trakcie kongresu naukowego Amerykańskiego Towarzystwa Chemiczne, dorzuca jeszcze szczyptę tajemnicy: nos nie jest jedynym organem, który ma węch. Inne narządy również odczuwają zapachy!

Peter Schieberle, dyrektor niemieckiego centrum badawczego, ogłosił na konferencji, że inne części ciała, takie jak serce, płuca i krew również posiadają receptory węchowe.

Doświadczenie, które to udowodniło, jest w zasadzie proste: autorzy umieścili komórki krwi i związek zapachowy w dwóch przeciwnych miejscach tego samego pudełka. Następnie obserwowali ruch komórek krwi... w kierunku źródła zapachu.

W ludzkim organizmie rzadko kiedy zdarza się, żeby coś było przypadkowe, a więc zdolność czucia zapachu stwierdzona w innych organach niż nos na pewno do czegoś służy. Naukowcy muszą się jeszcze dowiedzieć do czego.

Ponieważ, nawet jeżeli dobrze rozumiemy rolę nosa w zmyśle węchu, to cała reszta jest dość tajemnicza. Prace nad percepcją węchową dopiero się zaczęły.

Psychopaci mają straszny zmysł węchu

Nowe badania sugerują, że możemy być w stanie "wywęszyć" psychopatów dzięki ich słabemu wynikowi w testach zapachowych. W badaniu, psychologowie przetestowali nosy więcej niż 70 uczestników, w wieku studenckim, wszyscy byli karani.... czytaj więcej

Utrata węchu może być sygnałem ostrzegawczym

Badanie na 3 tys. osób wykazało, że 39% dorosłych z najsłabszym węchem zmarło w ciągu pięciu lat - w przeciwieństwie do zaledwie 10%, które poprawnie zidentyfikowali zapachy. czytaj więcej

Ładny albo brzydki zapach: to nasz nos decyduje

Zespół badaczy izraelskich odkrył istnienie wyspecjalizowanych stref w nosie, które pozwalają odróżnić zapachy i określić, które są ładne, a które brzydkie. Miliony receptorów umieszczonych w nabłonku u szczytu jamy nosowej nie znalazły się tam przez przypadek.... czytaj więcej

Objawy anosmii

Anosmia to jedno z najbardziej przykrych zaburzeń węchu, ponieważ polega na całkowitym nieodczuwaniu zapachów. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy