Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Torbiel gruczołu Bartholina: Torbiel gruczołu przedsiąkowego większego

Torbiel gruczołu Bartholina: Torbiel gruczołu przedsiąkowego większego

dodane 2019-04-05 17:43

Gruczoły Bartholina to inaczej gruczoły przedsionkowe większe. Znajdują się one wewnątrz warg sromowych większych, a dokładnie w ich środkowo dolnej części. Głównym ich zadaniem jest wytwarzanie specjalnej, śluzowej wydzieliny, która w czasie podniecenia zwilża wejście do pochwy.

Czym są torbiele gruczołu Bartholina

Torbielami natomiast nazywamy patologiczną komorę (lub ich zespół) mieszczący się wewnątrz organizmu. Komory takie wypełnione są płynem lub treścią galaretowatą. Mając definicje tych dwóch elementów sami możemy odpowiedzieć sobie na pytanie czym są torbiele gruczołu Bartholina. Najprościej mówiąc, kiedy z jakiegoś powodu dojdzie do zatkania przewodu, który wyprowadza śluzową wydzielinę na zewnątrz organizmu, pojawia się torbiel. Wydzielina nie ma się jak wydostać i zaczyna się zbierać pod skórą, po pewnym czasie często ulegając zmianom.

Przyczyny pojawienia się torbieli gruczołu przedsiąkowego większego

Do takiego zaczopowania przewodu wyprowadzającego może dojść np. na skutek zbyt dużego nagromadzenia się komórek nabłonka lub bakterii. Jeżeli do zmagazynowanej wydzieliny dostaną się te bakterie i wywołają zakażenie torbiel zmieni się w bardziej poważny ropień. Sam w sobie torbiel jest zmianą niezapalną, oznacza to, że może nie dawać żadnych objawów i może być ciężko nawet zauważyć jego wystąpienie.

Jak poznać czy występuje u nas to schorzenie?

Torbiele gruczołu Bartholina są wyczuwalne na wargach sromowych w formie niewielkiej ale rosnącej grudki. Kiedy torbiele dopiero się pojawią może dojść do ich samoczynnego wypróżnienia na skutek dużego parcia wydzieliny na zator przewodu wyprowadzającego. Jeżeli tak się nie stanie torbiel powinien zacząć bardzo szybko zwiększać swoje rozmiary, co łatwo będzie zauważyć. Choroba ta występuje głównie u kobiet pomiędzy 20, a 40 rokiem życia. Torbiele występują zazwyczaj jednostronnie. Jeżeli rozwinie się ropień, zacznie być odczuwany ból i pojawi się obrzęk. Ból będzie się nasilał w trakcie chodzenia i siedzenia. Po jakimś czasie ropień powinien napuchnąć i pęknąć.

Leczenie torbieli Bartholina

Nie należy ropni wyciskać na własną rękę gdyż może dojść do powiększenia stanu zapalnego. Jeżeli patologiczna zmiana będzie się utrzymywać, należy udać się do lekarza, który dokona nacięcia i jeżeli bakteriami wywołującymi zakażenie okazały się gonokoki przepisze odpowiednie antybiotyki.

Jeżeli torbiel nie ustępuje samoistnie nie ma co czekać aż przeistoczy się w ropień. Najlepszym rozwiązaniem jest udać się do lekarza i umówić się na zabieg chirurgiczny. Jest to prosta, niemal pozbawiona ryzyka operacja, polegająca na wyłuszczeniu torbieli. Po jej wykonaniu przez krótki czas odczuwalny może być lekki dyskomfort wiążący się z obecnością ranki. Po jej wygojeniu wszystko powinno wrócić do normy. A wszelkie dolegliwości powinny ustąpić. Jeżeli torbiele pojawią się ponownie bardzo prawdopodobne jest, że nie przestrzegamy odpowiednich zasad profilaktyki.

Profilaktyka, czyli jak uniknąć torbieli na wargach sromowych

Jak więc postępować aby uniknąć tej nieprzyjemnej choroby? Podstawą jest higiena osobista. Jeżeli nie dojdzie do nagromadzenia się bakterii ani komórek nabłonka nie może być mowy o torbielach, a więc należy dbać o czystość warg sromowych. Najlepiej do tego celu używać specjalnych płynów do higieny intymnej, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Od czasu do czasu można również zrobić tzw. nasiadówkę z szałwii.

Autor: Bartłomiej Cerek

Objawy zapalenia gruczołów Bartholina

Zapalenie gruczołu Bartholina jest bezpośrednio związane z zakażeniem bakteriami beztlenowymi, kałowymi lub paciorkowcami. Schorzenie polega na pojawieniu się bolesnego ropnia. Na chorobę najczęściej cierpią kobiety. Występuje przy niej tendencja do nawrotów.... czytaj więcej

Objawy raka wargi dolnej

Rak występujący na wardze dolnej zalicza się do nowotworów jamy ustnej. Zwykle częściej na to schorzenie chorują mężczyźni. Jedną z głównych przyczyn choroby jest palenie papierosów. Bezpośrednim objawem świadczącym o wystąpieniu choroby jest płaskie stwardnienie, które pokryte jest strupkiem. By odpowied... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy