Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Terapia genowa wyleczy białaczkę u dorosłych

Terapia genowa wyleczy białaczkę u dorosłych

dodane 2013-04-03 11:41

Terapia genowa pozwoliła na cofnięcie procesu chorobowego u dorosłych dotkniętych agresywną białaczką. Aby uzyskać taki rezultat, naukowcy z USA zmodyfikowali komórki układu odpornościowego pacjentów. Raport z tych badań ukazał się w Science Translational Medicine.

Pięciu pacjentów cierpiących na ostrą białaczkę limfoblastyczną, w wieku od 23 do 55 lat, doznało całkowitej i szybkiej remisji choroby po otrzymaniu genetycznie zmodyfikowanych limfocytów pochodzących z ich własnego układu immunologicznego.

Terapia pozwoliła na wyeliminowanie komórek nowotworowych, które pojawiły się ponownie, mimo zastosowania wcześniej chemioterapii.

Pracami kierował dr Renier Brentjes z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.

Remisja choroby, do której doszło w ciągu 7 – 59 dni w zależności od uczestnika, pozwoliła na przeprowadzenie przeszczepu szpiku kostnego u 4 pacjentów. Jest to skuteczna terapia na ten rodzaj białaczki, ale bardzo ciężka i warunkiem koniecznym jest to, żeby pacjent nie był za bardzo chory.

U 5 pacjenta białaczka pojawiła się znów po terapii genowej. Wkrótce potem chory zmarł.

Pośród 4, którzy przeszli transplantację szpiku, 1 zmarł z powodu odmy płucnej, a pozostała trójka ma się dobrze.

Omawiana technika polega na pobraniu limfocytów T z krwi chorego, aby przekształcić je genetycznie (przy pomocy wirusa) i wyposażyć w receptor molekularny, który pozwala im na atakowanie komórek nowotworowych.

Zmodyfikowane limfocyty są podawane chorym ponownie pod postacią perfuzji. W ten sposób są w stanie namnażać się w organizmie i spowodować trwałą remisję choroby. 

W USA technika ta została zastosowana już wcześniej u dzieci dotkniętych białaczką – próby zakończyły się sukcesem.

Autorzy podsumowują: - Technika ta jest skuteczna przeciwko rakowi, ale trzeba ją jeszcze dopracować, aby uzyskać optymalną efektywność oraz zminimalizować skutki uboczne.

Terapia genowa: Europa jest na tak

Dystrybucja kosztownego leczenia genetycznego, które pozwala walczyć z rzadką chorobą, właśnie dostała zielone światło od Komisji Europejskiej. Terapia genowa, stanowiąca nowy etap w rozwoju bardzo kosztownych, nowoczesnych biotechnologii, została zaakceptowana przez władze europejskie po raz pierwszy na Zachodzie.... czytaj więcej

Objawy ostrej białaczki szpikowej

Ostra białaczka szpikowa (AML lub Acute myelogenous leukemia ) jest nowotworem krwi oraz szpiku kostnego, gdzie rozwijają się nieprawidłowe komórki zwane blastami. Choroba ta rozwija się bardzo szybko dając niecharakterystyczne objawy. Zazwyczaj ostra białaczka szpikowa występuje u dorosłych ludzi niż dzieci.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy