Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Telefon komórkowy: uspokajające badanie nad ryzykiem nowotworu mózgu

Telefon komórkowy: uspokajające badanie nad ryzykiem nowotworu mózgu

dodane 2011-08-11 12:13

Nowe badanie odnoszące się do populacji 1 000 nastolatków i dzieci, sugeruje, że nie istnieje żaden bezpośredni związek z rozwojem raka i z powtarzającym się używaniem telefonu komórkowego. Rezultaty zostały opublikowane w Journal of the National Cancer Institute .

Nastolatki i dzieci, które regularnie używają telefonu komórkowego, mają nie być bardziej narażone na rozwój nowotworów mózgu niż te, które nie używają takich telefonów regularnie. Takie są konkluzje wypływające z badania opublikowanego on line, w dniu 28 lipca 2011 roku, przez Journal of the National Cancer Institute (JNCI).

Aby przeprowadzić swoje badania, doktor Martin Röösli oraz jego zespół z Instytut Zdrowia publicznego i tropikalnego w Bale, w Szwajcarii, przestudiowali dane medyczne dzieci w wieku od 7 lat do 19 lat, żyjących w Norwegii, w Danii, w Szwecji oraz w Szwajcarii.

Między rokiem 2004 i 2008, badacze w ten sposób zrealizowali spotkania z 352 młodymi chorymi, dotkniętymi nowotworami mózgu, ale również z 646 innymi młodymi, którzy posłużyli jako grupa kontrolna.

W przypadku obydwu grup, badacze przeprowadzili ten sam proces badawczy, próbujące ocenić częstość używania telefonu komórkowego podczas spotkania, a także dzięki danym dostarczonym od operatora.

W rzeczywistości, po raz pierwszy w historii przeprowadzono tego typu badanie porównawcze.

Nie ma związku przyczynowego?

W końcu, badanie pokazało, że 75,3% chorych dzieci oraz 72,1% dzieci z grupy kontrolnej powiedziało, iż korzystało z telefonu komórkowego ponad 20 razy przed zdiagnozowaniem raka, a w 55% przypadków przeciwko 51% z grupy kontrolnej regularnie korzystało z telefonu komórkowego.

Tak samo, młodzi ludzie, którzy używali telefonu od ponad pięciu lat, nie przedstawiali sobą większego ryzyka raka, w porównaniu do tych, którzy nigdy telefonu nie używali.

Dane aktualne nie pozwalają ustalić związku przyczynowego między stosowaniem telefonu komórkowego a występowaniem nowotworów mózgu, komentują autorzy.

Zresztą, badanie to nie wykazało zauważalnych konsekwencji, jeśli chodzi o koncentrację promieniowania, wynikającą z przykładania telefonu do jednej strony głowy.

Rezultaty pokazują w ten sposób brak relacji ekspozycja-odpowiedź, jeśli chodzi o częstość używania telefonu komórkowego, czy też o lokalizację guza mózgu, co oznacza, że nie ma związku przyczynowego,
wyjaśnia 20minutes.fr.

Rezultaty, które powinny być pogłębione

Jeśli badanie to chce być ośmielające, to autorzy jednakże sami naciskają na konieczność kontynuowania prac.

Nie możemy wyeliminować tej możliwości, że telefony mogą mieć minimalny wpływ na wzorst ryzyka, i podkreślamy znaczenie przyszłych badań, podkreślają badacze.

Ostatnie badanie International Agency for Research on Cancer sugeruje w rzeczywistości sprzeczne wyniki, wskazując, że telefony komórkowe są "być może kancerogenne dla ludzi". Naukowcy zalecają więc rodziom małych dzieci, aby zachowali ostrożność.

Promieniowanie telefonów może powodować raka piersi!

Najnowsze badania budzą coraz większe obawy, gdyż okazuje się, że promieniowanie wytwarzane przez telefony może powodować raka piersi u młodych kobiet. czytaj więcej

Objawy raka mózgu

Obecność guza mózgu oraz jego objawy są uwarunkowane przez jego rodzaje oraz umiejscowienie. Objawy związane z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym są różne od objawów ogniskowych, czyli zależnych od miejsca w mózgu. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy