Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Sztuczna nerka pomoże pacjentom z niewydolnością nerek

Sztuczna nerka pomoże pacjentom z niewydolnością nerek

dodane 2013-09-26 08:20

Sztuczna nerka (Implantable Artificial Kidney) została opracowana po to, aby funkcjonować jak prawdziwa ludzka nerka – usuwać odpady i zachowywać składniki odżywcze niezbędne dla ciała. Według Implantable Artificial Kidney Corporation – organizacja, która testuje urządzenie – sztuczna nerka zawiera specjalne filtry, które separują odpady i wodę.

U zdrowej osoby dorosłej, nerki przetwarzają ok. 45 galonów płynu, aby przefiltrować ok. 2 kwart odpadów i wody do moczu.

Główną funkcją nerek jest usuwanie nadmiaru minerałów i odpadów, takich jak kreatynina, dlatego pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek potrzebują dializ lub transplantacji nerki, aby pomóc ciału w pozbyciu się tych substancji.

W odróżnieniu do transplantacji – w przypadku której istnieje ryzyko odrzutu przeszczepu – sztuczna nerka została opracowana, tak aby ciało jej nie odrzucało, co zmniejsza konieczność stosowania leków znoszących odporność po operacji.

Urządzenie może być wszczepione do ciała, a także – uwaga! – może być noszone poza nim.

W dodatku natychmiastowo wytwarza mocz, w odróżnieniu od ludzkiej transplantowanej nerki, która czasami potrzebuje nawet ponad 2 tygodni, zanim zacznie działać.

Roland G. Ludlow z Implantable Artificial Kidney Corporation mówi: - Prostota wykonania i mały rozmiar sprawiają, że jest to unikatowe urządzenie. Testy wykazały, że skutecznie separuje substancje .

Według centrów CDC w USA, w 2010 ponad 50 000 zmarło z powodu niewydolności nerek. Dodatkowo w 2011 ponad 4 400 000 dorosłych zdiagnozowano z chorobą nerek, co stanowi ok. 2% dorosłych Amerykanów.

Transplantacja nerki jest problematyczna, nie tylko ze względu na ryzyko odrzutu przeszczepu, ale także ze względu na kłopoty ze znalezieniem kompatybilnego dawcy. Wiele osób musi latami poddawać się dializom, zanim odpowiedni dawca zostanie znaleziony.

Implantable Artificial Kidney Corporation planuje w najbliższym czasie przeprowadzić eksperymenty ze sztuczną nerką wszczepioną świniom, których układ krążenia jest podobny do ludzkiego.

Objawy przewlekłej niewydolności nerek

Przewlekła niewydolność nerek to choroba polegająca na zaburzeniu prawidłowej czynności tych narządów. Wiąże się ze zmniejszeniem przesączania kłębuszkowego (GFR) oraz nieodwracalnej utraty nefronów. U każdego chorego objawy są inne, uzależnione od stopnia zaawansowania. Czasem niewydolność przebiega bezobjawowo, rozwijając si?... czytaj więcej

Objawy niewydolności nerek

Niewydolność nerek jest stanem, w którym czynność nerek jest częściowo lub całkowicie upośledzona. Nerki z organizmie człowieka pełnią bardzo ważną rolę. Odpowiadają za wydalanie szkodliwych i zbędnych produktów przemiany materii. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy