Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Szpiczak mnogi: badania nad rakiem pokazują, że wadliwe geny zwiększają zagrożenie chorobą

Szpiczak mnogi: badania nad rakiem pokazują, że wadliwe geny zwiększają zagrożenie chorobą

dodane 2011-12-03 09:34

Geny danej osoby mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na pewien typ raka szpiku kostnego o 30%, jak zasugerowało nowe badanie. Odkrycia te, których dokonał zespół naukowców z instytutu badań nad rakiem Institute of Cancer Research (ICR), mogą poprowadzić do ulepszenia diagnozy oraz poprawy leczenia szpiczaka mnogiego.

Ten agresywny rak rozwija się w plazmie komórkowej, która produkuje przeciwciała, które atakują i zabijają wirusy oraz zwalczają infekcje. Około 4 000 osób jest diagnozowanych każdego roku ze szpiczakiem mnogim. Pacjenci średnio przeżywają od trzech do pięciu lat, mimo zastosowania intensywnego leczenia.

Krewni pacjentów ze szpiczakiem mnogim są również czterokrotnie bardziej zagrożeni zachorowaniem na tę chorobę. Może to wynikać zarówno z czynników środowiskowych, jak i z czynników genetycznych, ale do teraz naukowcy nie byli w stanie określić żadnego odpowiedzialnego genu, jak stwierdza artykuł opublikowany w wersji online przeglądu Nature Genetics .

Profesor Gareth Morgan z Institute of Cancer Research i The Royal Marsden NHS Foundation Trust mówi: szpiczak mnogi jest agresywnym rakiem, który nie zostawia po sobie wielu żywych. Dowiadując się więcej na temat biologii rozwoju szpiczaka mnogiego, mamy nadzieję na zidentyfikowanie nowych leków celowanych – a nawet istniejących leków – które mogłyby poprawić poziom przeżycia pacjentów.

Szpiczak mnogi staje się bardziej powszechny w miarę tego jak populacja się starzeje, dlatego też coraz ważniejsze staje się znalezienie nowych lekarstw.

Posługując się techniką nazywaną genome wide association study (GWAS), naukowcy przeskanowali DNA 1 675 pacjenów ze szpiczakiem mnogim i porównali je z DNA 5 900 zdrowych ludzi. W ten sposób, naukowcy znaleźli dwa regiony genomu, które były bardziej powszechne dla ludzi ze szpiczakiem mnogim i były powiązane z większym ryzykiem zachorowania na tę chorobę.

Jak mówi Eric Low, dyrektor wykonawczy Myeloma UK, zrozumienie biologii i genetycznych podstaw pojawienia się i postępowania szpiczaka mnogiego jest ekstremalnie ważne, i poprowadzi nas do do lepszych badań przesiewowych, wcześniejszej diagnozy oraz lepszego leczenia w przyszłości. Mimo wszystkich konsekwencji, jakie może mieć to dla rodzin chorych, w sumie ryzyko zachorowania na szpiczaka mnogiego pozostaje bardzo niskie.

Objawy szpiczaka mnogiego

Szpiczak mnogi jest to nowotwór układu krwiotwórczego. Choroba ta najczęściej pojawia się u osób starszych, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Stanowi on 1% wszystkich nowotworów oraz ok. 15% nowotworów układu krwiotwórczego. Występuje ponad 2 – krotnie częściej u mężczyzn. Wyr&oa... czytaj więcej

Skolioza idiopatyczna: poznamy przyczyny?

Naukowcy japońscy z RIKEN Center for Integrative Medical Science donoszą w badaniu opublikowanym w Nature Genetics, iż udało im się zidentyfikować gen odpowiedzialny za młodzieńczą skoliozę idiopatyczną (AIS) u osób pochodzenia kaukaskiego i azjatyckiego. Gen ten odpowiada za rozwój kręgosłupa w okresie dzieciństwa.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy