Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Szkorbut - choroba piratów i żołnierzy: Przyczyna, objawy, skutki i leczenie

Szkorbut - choroba piratów i żołnierzy: Przyczyna, objawy, skutki i leczenie

dodane 2019-06-05 21:23

Szkorbut to choroba mająca bardzo długą historię. Opisywany już ok. 460 p.n.e. - 360 p.n.e. przez Hipokratesa. Choroba mająca niemały wpływ na przebieg m.in. I wojny światowej. Przełom we właściwym odkryciu jej przyczyn nastąpił w 1932 roku.

Choroba piratów i żołnierzy

Co ciekawe, większość z nas o chorobie, której nazwa to szkorbut, po raz pierwszy usłyszała w szkole - nie na zajęciach biologii, a historii. Szkorbut zapisał się na jej kartach na dobre, ze względu na to, że spowodował śmierć wielu osób (w szczególności poświęconych pracy na statkach). Już od czasów prehistorycznych znane były różne ziołowe lekarstwa na tę chorobę. Mimo to, szkorbut trapił ludzkość przez następne stulecia. Do dziś nazywany jest chorobą piratów i żołnierzy, którzy na statkach przebywali dłużej niż mogły być przechowywane owoce i warzywa. Dlatego, żeby nie umrzeć z głodu jedli peklowane i solone mięso oraz suszone ziarna. Pomimo upływu czasu i wielu nowych odkryć, nadal nękał on pasażerów i członków załogi statków na rejsach długodystansowych.

Przyczyna szkorbutu: Niedobór witaminy C

Od początku XV wieku, szkorbut stanowił poważny problem w Europie. Ważną rolę odegrał nawet podczas I wojny światowej w XX wieku. Zazwyczaj z braku danych o chorobie, naukowcy nie potrafili odkryć bezpośredniej przyczyny tej choroby, by znaleźć jakieś lekarstwo. Przełom nastąpił w 1932 roku, kiedy okazało się, że przyczyną szkorbutu jest niedobór w organizmie witaminy C. Dlatego, po odkryciu przyczyny związanej z niedoborami żywieniowymi, szybko znaleziono sposób uniknięcia bądź pozbycia się szkorbutu.

Obecnie szkorbut występuje bardzo rzadko (zwłaszcza w nowoczesnych społeczeństwach zachodnich), a narażone na niego są jedynie w niewielkim stopniu ludzie starsi oraz dzieci. W przypadku dzieci, szkorbut może wystąpić w momencie, kiedy malec karmiony jest zwykłym mlekiem butelkowym. Należy pamiętać, że witamina C niszczona jest w procesie pasteryzacji, a ludzkie mleko matki zawiera wystarczającą ilość witaminy C. Szkorbut może towarzyszyć niedożywieniu, stąd obecnie rozpowszechniony jest tylko w krajach, gdzie panuje głód np. biedniejsze kraje afrykańskie.

Objawy i skutki szkorbutu

Szkorbut w początkowej fazie, swoimi objawami może nie przypominać poważnej choroby. Złe samopoczucie i senność to wczesne objawy tej choroby. Po miesiącu, z powodu zmniejszenia karnityny mogą wystąpić bóle mięśniowe, duszności, czy też bóle kości. Następne objawy są dużo bardziej nieprzyjemne. Niektóre z nich wpływają na nieestetyczny wygląd chorej osoby. Szkorbut powoduje choroby dziąseł (zauważyć należy zaczerwienienia brodawki międzyzębowej) i obluzowania zębów, łatwe siniaczenie, powolne gojenie się ran oraz zmiany skórne z chropowatościami. W późniejszych stadiach występuje żółtaczka, skąpomocz, gorączka, drgawki, neuropatia. Choroba ta niezwykle niszczy nasz organizm. Dlatego w przypadku, kiedy szkorbut nie jest leczony, ostatecznie doprowadza do śmierci.

Leczenie szkorbutu

W szczególności należy pamiętać, że szkorbut nieleczony, zawsze jest śmiertelny! Nie należy jednak się obawiać, czy wpadać w panikę, bowiem śmierć przez szkorbut jest obecnie rzadkością. A to dlatego, że szkorbut jest niezwykle łatwy w leczeniu. Aby pozbyć się choroby, niezbędne jest tylko dostarczenie organizmowi witaminy C. Leczenie szkorbutu polega na zażywaniu witaminy C w postaci suplementów diety, bądź kroplówki oraz spożywaniu owoców i warzyw bogatych w jej naturalną odmianę. Dlatego, aby nie zachorować na szkorbut wystarczy zadbać o to, aby w naszej diecie nie brakowało witaminy C. Pamiętajmy, aby na naszych talerzach znalazło się miejsce na warzywa. Jedzmy między posiłkami różnego rodzaju owoce, które są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. Jednak nawet ci, którzy nie są zwolennikami warzyw i owoców nie powinni się martwić szkorbutem. Obecnie większość napojów zawiera witaminę C, którą stosuje się jako środek konserwujący.

Autor: Miłosz Baran

Zdjęcie: Sylwia Skiba

Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy

Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy