Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Szczepionka: dwa atenuowane śmiercionośne wirusy kurczaka

Szczepionka: dwa atenuowane śmiercionośne wirusy kurczaka

dodane 2012-07-19 10:04

W Australii, nowy szczep wirusa śmiertelnego dla kur pojawił się w 2008 roku. Jego powstanie zostało zidentyfikowane: to dwa osłabione wirusy pochodzące od połączonych szczepionek, skumulowane w jedną postać stały się bardziej niebezpieczne niż w naturalnej formie. To rzadkie zjawisko nie powinno poddawać w wątpliwość samego szczepienia, które chroni przed chorobami.

Jednakże każda reguła ma swoje odstępstwa. Z początkiem 2008 roku podanie szczepionki wywołało rozszerzenie się śmiertelnej epidemii choroby tchawicy w australijskich kurzych fermach. Fakt ten ujawnia magazyn Science.

Przez lata farmerzy wyspiarskiego kontynentu chronili drób od infekcji krtani stosując jedną z  dostępnych szczepionek stworzonych dla osłabionego szczepu australijskiego drobiu. Oznacza to, że stosowano nieszkodliwy środek stymulujący ochronę układu immunologicznego. 

Ostry stan choroby układu oddechowego zabija średnio około 20% zarażonych kur, podczas gdy ocalałe ptaki składają
mniej jaj. Zatem choroba ta jest problemem ekonomicznym.

W 2006 roku udostępniono kolejną, trzecią już szczepionkę, utworzoną na bazie atenuowanego wirusa pochodzenia europejskiego, jaką niektórzy rolnicy stosowali na własnych fermach. Dwa lata później wyłonił się nowy wariant wirusa i
spowodował wybuch epidemii w krajowych hodowlach.

Wirus herpes odpowiedzialny za zainfekowanie tchawicy u kurcząt zabija 18% ptaków, które często żyją blisko siebie. Zaraza szybko się rozprzestrzenia, a szczególnie jej nowy pierwotny wariant, który łatwo przemieszcza się z jednego
zwierzęcia na drugie.

Rekombinacja dwóch śmiertelnych szczepów wirusa atenuowanego

Naukowcy z University z Melbourne natychmiast zauważyli związek przyczynowo-skutkowy. Początkowo podejrzewali, iż mutacja pojawiła się w szczepie europejskim uaktywniając zakaźność, podobnie jak w 2000 roku, kiedy to odnotowano przypadki polio sądząc, że chorobę wytępiono 6 lat wcześniej.

Naukowcy rozszyfrowali genom tego nowego wariantu. Twierdzą, że to australijski szczep wirusa rekombinowany z europejską postacią formuje tak agresywną strukturę jak jego naturalna wersja, jednak bardziej zaraźliwą.

Teoretycznie zjawisko to jest możliwe, lecz bardzo rzadkie. Podobne rekombinacje już miały miejsce w przeszłości w przypadku innych szczepionek, ale z powodu braku środków pozwalających na przeprowadzenie sekwencjonowania genomu w tamtym czasie, nigdy jeszcze tego nie udowodniono.

Szczepienie ptactwa w dalszym ciągu jest skuteczną metodą, podkreślają jeszcze naukowcy. Choroba nie dotyczy gatunku ludzkiego, gdyż patogen atakuje wyłącznie kury i spokrewnione ptaki.

W skrócie: wirus ze Schmallenberg z całą pewnością niegroźny dla człowieka

Niemieckie władze sanitarne i brytyjskie potwierdziły, że wirus ze Schmallenberg, który atakuje hodowle owiec, bydła i kóz w Europie, nie powinien, według wszelkiego prawopodobieństwa, prezentować zagrożenia dla człowieka. Niezależnie od tego, czy chodzi tutaj o ryzyko infekcji czy też konsumpcji.... czytaj więcej

Objawy choroby kociego pazura

Nieostrożna zabawa z kotem, może prowadzić do pojawienia się, bakteryjnej choroby kociego pazura. Z niegroźnego zadrapania lub rany, mogą wyniknąć większe kłopoty, dlatego warto znać jej objawy, by w przyszłości móc zapobiegać niepotrzebnym nerwom i komplikacjom zdrowotnym.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy