Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Syndrom chorego budynku

Syndrom chorego budynku

dodane 2019-03-05 21:00

Określenie to powstało pod koniec lat 70., zaraz po tym, jak rozpoczęto wprowadzać na szeroką skalę komputery i zaawansowane technologicznie urządzenia komunikacyjne. Syndromem chorego budynku można w skrócie nazwać szereg dolegliwości występujących, kiedy przebywany w niewłaściwie przystosowanym do pracy miejscu.

Obecnie większość biur urządzanych jest z myślą o jak najlepszym zagospodarowaniu przestrzeni przy jak najmniejszych kosztach. Zdrowe środowisko pracy zostaje zepchnięte na dolną półkę. Warto jednak zauważyć, że w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy 80% naszego czasu. Z tego powodu warunki, które znajdują się wewnątrz budynku mają większy wpływ na nasze zdrowie niż te, panujące na zewnątrz, a więc nawet zanieczyszczone środowisko.

W krajach wysoko rozwiniętych blisko 60% osób pracuje w biurowcach. Niewiele jednak osób jest świadomych tego, jak wielki wpływ ma ta praca na ich zdrowe. Przyczyną problemów może być wiele aspektów (złego) funkcjonowania budynku.

Punkt widzenia zależy od pozycji siedzenia

Na rynku spotykamy coraz częściej specjalnie projektowane fotele. Jednak koszt takiego fotela, który dba o prawidłową postawę ciała jest duży. Ze względu na oszczędności większość biurowców wyposażana jest w krzesła. Pochylając się nad biurkiem zmniejszamy pojemność klatki piersiowej, utrudnia to oddychanie i uciska nerwy wychodzące z kręgosłupa.

Zaburzona gospodarka wapniowa (przyczyna niedoboru dziennego światła), brak ćwiczeń i nieprawidłowa postawa siedząca prowadzą do poważnych zaburzeń strukturalnych, występują również urazy, które są wynikiem powtarzających się przeciążeń.

W hałasie ciężko żyć

Wentylatory, klimatyzacja, szum komputerów, ruch uliczny oraz głośne rozmowy są źródłem ciągłego pobudzenia mózgu i źródłem drgań. Oddziałuje to na nasz układ nerwowy i sprawia, że z urządzeń wydziela się więcej lotnych związków organicznych.

Zdrowe kontra barowe

Nie oszukujmy się, że jedzenie w biurowych barach jest świeże i zdrowe. W większości przypadków odgrzewane jest ono w mikrofalówkach, gdzie poprzez mikrofale pozbawiane jest w sporym stopniu wartości odżywczych. Większa część barów zaopatruje się w hurtowniach. Na ogół żywność tam kupowana pochodzi z hodowli, na których używa  się obficie środków agrochemicznych. Nasze pożywienie jest więc wysoko przetworzone i pełne dodatków spożywczych.

Powiew chemii

Z wykładzin czyszczonych płynami, ubrań pranych chemicznie, komputerów i monitorów codziennie ulatniają się substancje zwane lotnymi związkami organicznymi. Powietrze znajdujące się w większości biur zawiera tą mieszankę. Powinniśmy tu wymienić: ozon, ujemnie naładowane rodniki i złoto. Kombinacja tych  substancji i używanych przez nas płynów, kremów, perfum tworzy związki wchłaniane przez organizm, których działanie podobne jest do działania wolnych rodników, substancji drażniących i alergenów.

Kto zgasił światło?

Aby utrzymać naturalną równowagę wapnia i fosforanów - niezbędnych do prawidłowego przebiegu wielu reakcji biochemicznych - potrzebna jest skórze witamina D. Wytwarzana jest ona pod wpływem promieni słonecznych. Niestety promieniowanie nadfioletowe nie przenika przez szkło. Nasze mięśnie są szczególnie podatne na zaburzenia tej równowagi - natychmiastowo reagują bólem i skłonne są do uszkodzeń powysiłkowych.

Od promieniowania nadfioletowego zależy także poziom związków chemicznych w mózgu odpowiedzialnych za naszą aktywność ( np. malatonina). Niedobór tego promieniowania, na wskutek przebywania w środowisku pozbawionym naturalnego oświetlenia, zwłaszcza w okresie zimowym prowadzi do zmęczenia i zaburzeń snu.

W trosce o portfel

Klasycznym przykładem chorego budynku w Polsce  był wybudowany w stolicy na przełomie lat 70. i 80.  budynek Intraco II.  Stosunkowo mała ilość świeżego powietrza dostarczanego do pomieszczeń stała się przyczyną częstych omdleń pracowników. Przeprowadzono ekspertyzę, która udowodniła,  że przyczyną był zbyt oszczędnościowy projekt wentylacji. W wyniku modernizacji, rozszczelniono elewację budynku, dodając otwieralne okna.

Objawy syndromu chorego budynku

U pracowników źle przystosowanych biur mogą wystąpić następujące objawy syndromu chorego budynku:

  • bóle głowy,
  • podrażnienie skóry,
  • astma,
  • zaburzenia widzenia i problemy okulistyczne,
  • suchość w gardle i w nosie, także krwawienie z nosa,
  • bóle o różnej lokalizacji,
  • omdlenia,
  • mdłości,
  • zaburzenia snu,
  • apatia,
  • zmęczenia,
  • objawy neurologiczne, np. drętwienia i mrowienia.

Jak sobie pomóc?

1. Przede wszystkim musimy domagać się możliwości oddychania świeżym powietrzem, a w szczególnych wypadkach nawet oczyszczanym przez filtry.
2. Hałasu wytłumić się nie da, ale próbujmy spędzać trochę  naszego czasu wolnego w ciszy.
3. Bądźmy aktywni na zewnątrz, wychodźmy jak najczęściej, uprawiajmy sport.
4. Stosujmy prawidłową dietę.
5. Żądajmy naturalnego oświetlenia. Niech naturalne światło wpada najlepiej przez otwarte okna.

Pamiętajmy, że nasze zdrowie, to coś, co zostało nam dane i coś co bardzo łatwo można utracić. Dlatego powinniśmy się troszczyć o nie i pamiętać, że prościej jest zapobiegać skutkom niż je leczyć.

Autor: Alicja Dusza

Codzienne bóle głowy powszechne u żołnierzy

Jeden żołnierz na pięciu, którzy wrócili z Iraku albo z Afganistanu, ucierpiał z powodu wstrząsu i zapadł na chroniczne bóle głowy, które pojawiają się przynajmniej przez połowę miesiąca. Naukowcy pracujący dla armii amerykańskiej, których odkrycia zostały opublikowane w przeglądzie specjalistyczny... czytaj więcej

Objawy bólu głowy

Istnieje różne rodzaje bólów głowy i tak samo różne przyczyny ich powstawania. Ból głowy może być ćmiący, pulsujący, tępy obejmujący jedną lub obie półkole głowy. Często ból głowy jest skutkiem ubocznym jakiejś choroby lub sygnałem informującym, że coś jest nie tak z naszym układem nerwowym. Zwykle bóle głowy mogą by... czytaj więcej

Zobacz tagi:  zmęczenie, bóle głowy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy