Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Syndrom jelita drażliwego: medytacja łagodzi ból

Syndrom jelita drażliwego: medytacja łagodzi ból

dodane 2011-06-04 07:44

Praktykowanie medytacji w pełnej świadomości ma pozwalać na łagodzenie bólów oraz innych objawów związanych z zespołem jelita wrażliwego. Tak przynajmniej wynika z małego badania amerykańskiego, przeprowadzonego na 75 kobietach w wieku od 19 lat do 71 lat, podczas którego porównano skutki działania dwóch typów interwencji: medytacji w pełnej świadomości oraz uczestnictwo w grupie wsparcia.

Rezultat: medytacja w pełnej świadomości okazała się bardzo wyraźnie skuteczniejsza niż uczestnictwo w grupie wsparcia. Technika medytacji polegała na skoncentrowaniu się na chwili obecnej, przy jednoczesnym skupianiu się na wrażeniach płynących z ciała oraz na emocjach, ale bez ich wartościowania.

Wydaje się, że ta postać medytacji była szczególnie korzystna, jeśli chodzi o uśmierzanie bólów brzucha oraz wzdęć.

Tak samo, okazała się ona skuteczna w zmniejszaniu poziomu złego samopoczucia psychicznego, ponieważ choroba ta, ciężka do leczenia, szkodzi również jakości życia.

Dlatego też, po ośmiotygodniowym treningu medytacyjnym, ciężkość symptomów zmniejszyła się średnio o 26,4% u uczestniczek badania, przeciwko 6,2% wśród tych, które uczestniczyły w spotkaniach grupy wsparcia.

Efekt ten był jeszcze bardziej zaznaczony po 3 miesiącach po zakończeniu badania: spadek objawów oceniono na 38,2% u osób medytujących, przeciwko 11,8% u pozostałych.

Badacze podkreślają, że nie należy widzieć tej techniki jako leczenia medycznego, ale raczej jako naukę oraz sposób na lepsze kontrolowanie choroby w życiu codziennym. Rezultaty te jeszcze powinny zostać potwierdzone przez inne badania, przeprowadzone na większej liczbie ludzi.Jelito drażliwe czy choroba zapalna

Gastroenterolodzy twierdzą, iż około 50% zgłaszających się do nich pacjentów cierpi na niegroźne zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS), zwany inaczej nerwicą jelit, to współcześnie częsta dolegliwość o bliżej nieokreślonej przyczynie. Do głównych objawów zw... czytaj więcej

Objawy polipów jelita

Polipy jelita są uwypukleniami błony śluzowej do światła jelita grubego. Mogą mieć charakter wrodzony, aczkolwiek często pojawiają się dopiero po 30 roku życia. Duża część guzków jelita ma charakter łagodny, stąd też nie występują żadne objawy. Przyczyny powstawania choroby nie zostały dotychczas dokładnie określone. ... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy