Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Substancja chemiczna przywraca wzrok ślepym myszom

Substancja chemiczna przywraca wzrok ślepym myszom

dodane 2012-08-02 10:33

Współpraca między amerykańskimi i niemieckimi naukowcami pozwoliła opracować składnik chemiczny przywracający wzrok niewidomym gryzoniom. To nowe podejście do leczenia niedowidzenia daje nadzieję chorym na zwyrodnienia siatkówki.

Naukowcom z Uniwersytetu w Kalifornii w Berkeley, Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle i z Uniwersytetu im. Ludwig-Maximilians w Monachium udało się przywrócić wzrok ślepym myszom.

Aby tego dokonać, użyto nowo opracowanej substancji chemicznej o nazwie AAQ. Związek ten istotnie przywrócił wrażliwość oka na światło.

Badanie, opublikowane w magazynie Neuron, budzi nadzieję wielu osób niedowidzących. Zdaniem Richard Kramera, profesora biologii w Berkeley prowadzącego badania, produkt AAQ może przywrócić komórce siatkówki zdolność światłoczułej kliszy. Lek działałby jak optyczny przełącznik. 

Po otrzymaniu światła, uaktywniałby się składnik AAQ. Pobudziłoby to przepływu jonów przechodzących przez kanały na powierzchni siatkówki i mogłyby uaktywnić neurony. Mechanizm będzie identyczny z fotoreceptorem.

Kramer wyjaśnia: jest to podobne do sytuacji, kiedy podaje się środki znieczulające, które zakorzeniają się w kanałach jonowych powodując odrętwienie przez długi czas. Nasza cząsteczka podobna jest do światłoczułej kliszy, zachowuje więc swoje neuronalne właściwości.

Główną zaletą jest brak konieczności wprowadzania interwencji chirurgicznej. W ten sposób oferuje się bezpieczną alternatywę do innego podejścia doświadczalnego, to jest do genetyki lub terapii opartych na komórkach macierzystych trwale modyfikujących siatkówkę.

Jest to również mniej inwazyjny sposób leczenia od mikroczułych implantów oka.

Richard Kramer podkreśla, że korzyścią terapii jest zastosowanie prostej substancji chemicznej w połączeniu z innymi sposobami leczenia. Poza tym, w każdej chwili terapię można przerwać jeśli wyniki nie są zadowalające.

Po  genetycznej modyfikacji, produkt można będzie zaoferować pacjentom.

Doktor Russell Van Gelder, przewodniczący wydziału oftalmologii na Uniwersytecie w Waszyngtonie w Seattle, potwierdza: to przełom w dziedzinie przywracania widzenia.

Dla potrzeb badań, u myszy laboratoryjnej wprowadzono zmiany genetyczne pozbawiając ją funkcji fotoreceptorów w siatkówce od pierwszych miesięcy życia. Inne fotopigmenty zostały również dezaktywowane w narządzie wzroku.

Po wstrzyknięciu niewielkiej ilości AAQ, testowane myszy reagowały na światło. Trudno jednak określić dokładną zdolność widzenia u gryzoni, można jedynie skierować słabszy lub silniejszy strumień promieni świetlnych na źrenice.

Ale profesor Kramer zamierza prowadzić bardziej zaawansowane badania w przyszłości. Autorzy badań pracują nad ulepszeniem produktu.

Van Gelder mówi: możemy wykazać, że te związki są bezpieczne i że działają one tak samo na ludzi. Wyniki wskazują, że produkt przywraca wrażliwość na światło. Celem jest, by osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi spowodowanymi niedowidzeniem pewnego dnia odzyskały wzrok.

Chociaż AAQ nie pozwala na ponowne uaktywnianie obszarów mózgu, specjaliści kory wzrokowej dają jednak nadzieję niedowidzącym dotkniętym najbardziej nam znaną retinopatią barwnikową, chorobą plamki żółtej AMD  - często spowodowaną wiekiem i obciążeniami genetycznymi.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba dotycząca przeważnie ludzi po 50. roku życia. Jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku ludzi starszych. To bardzo podstępna i niebezpieczna dolegliwość. czytaj więcej

Objawy zwyrodnienia siatkówki

Choroby oczu najczęściej występują u osób po 50 roku życia. Dochodzi wtedy do nagłego pogorszenia wzroku, czego przyczyną może być zwyrodnienie plamki, tzw. AMD. W pierwszym etapie choroby często nie występują żadne objawy, ale skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od wczesnego wykrycia schorzenia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy