Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Stymulacja elektryczna sposobem na leczenie urazów kręgosłupa?

Stymulacja elektryczna sposobem na leczenie urazów kręgosłupa?

dodane 2014-04-23 11:57

Amerykańscy lekarze zgłosili przypadek czterech, sparaliżowanych mężczyzn, którzy po latach stymulacji elektrycznej ich kręgosłupów, wreszcie byli w stanie stanąć na własnych nogach. Dotąd byli w stanie ruszać palcami, kostkami i kolanami, jednak nie było mowy o chodzeniu.

Raport opublikowany w piśmie Brain mówi o otwarciu się rdzenia kręgowego, stymulowanego energią elektryczną na kilka nowych informacji, płynących z mózgu. Eksperci twierdzą, że może się to okazać nowym sposobem leczenia urazów kręgosłupa.

Szybkie tory komunikacji

Rdzeń kręgowy funkcjonuje jak tor szybkiej kolei, przewodzący  elektryczne  dane z mózgu do pozostałych części organizmu. Jeśli tor zostanie uszkodzony, informacja nie zostanie dostarczona. Osoby z uszkodzeniami kręgosłupa są narażeni na utratę czucia poniżej miejsca urazu. Zespół z Uniwersytetu Louisville i Uniwersytetu California stał się pionierskim w dziedzinie poddawania takich przypadków  stymulacji elektrycznej rdzenia.

Doniesiono, że 3 lata temu Rob Summers, zapalony piłkarz, sparaliżowany po wypadku samochodowym od klatki piersiowej w dół, przy odpowiednim wsparciu mógł poruszać się na bieżni.

Teraz kolejnych trzech pacjentów, sparaliżowanych przynajmniej od dwóch lat, przeszło wszelkie procedury i odzyskało część zdolności ruchowych. Byli w stanie kontrolować ruch nóg w określonym tempie i oprócz jednego z pacjentów, także jego siłę.

Potwierdza to, że funkcjonalność sparaliżowanych uprzednio kończyn, może zostać przywrócona, a sprawa pana Summersa nie jest odosobnionym przypadkiem.

Dr Claudia Angeli, jedna z badaczek, powiedziała dla BBC: "Pacjenci sami powiedzą wam, że stymulacja i to, że mogą się ruszać, ćwiczyć, sprawia, że czują się o wiele lepiej, a niektórzy twierdzą, że znowu poczuli, że żyją."

Układ, który słucha

Nie ma pewności jak właściwie stymulacja pomaga, naukowcy są zdania, że niektóre elektryczne sygnały napotykają przeszkody, dlatego nie mają wystarczającej siły żeby wywołać ruch. Stymulacja elektryczna  dolnych partii rdzenia kręgowego czyni go bardziej pobudzonym, dlatego jest on w stanie odpowiadać na wysyłane przez mózg komunikaty. Dr Angeli nazywa to "przygotowaniem do słuchania".

Dr Mark Bacon powiedział: "To, że u sparaliżowanych pacjentów, którzy zachowali jakąś część czucia, można przywrócić kontrolę ruchu, podczas stymulacji elektronicznej rdzenia, jest niesamowite. Fakt, że można to pokazać na pacjentach z tzw. kompletnym urazem, u których nastąpił całkowity zanik mięśni i czucia jest niezwykły." Bacon wspomina również, że jest to dowód na to, że nawet u pacjentów z takim przypadkiem, istnieje kilka funkcjonujących nerwów, mimo urazu.

"Aktualnie stymulacja powiodła się czterokrotnie w przypadku czwórki pacjentów. Dowodzi to, że również grupy osób z dotychczas mizerną nadzieją na poprawę stanu po urazie rdzenia kręgowego, mogą na niej skorzystać" - mówi dr Roderic Pettigrew, dyrektor amerykańskiego National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering.

Agata Sugak

Objawy rozszczepu kręgosłupa

Rozszczep kręgosłupa to wada wrodzona, do której dojść może w około 3 tygodniu ciąży. Spowodowana jest czynnikami genetycznymi. Często współwystępuje wodogłowie, które może być równocześnie jedną z przyczyn wpływających na rozwój wady.... czytaj więcej

Objawy skrzywienia kręgosłupa

Pod pojęciem „skrzywienie kręgosłupa” kryje się tak naprawdę wiele rodzajów deformacji i zaburzeń postawy. Wyróżnia się choroby wrodzone, dziedziczne oraz nabyte. W zależności od rodzaju choroby, jaką został zaatakowany nasz kręgosłup objawy mogą być różne.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy