Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Stwardnienie rozsiane: Sante Canada bada lek Gilenya

Stwardnienie rozsiane: Sante Canada bada lek Gilenya

dodane 2012-03-05 09:38

Kanadyjska agencja zdrowia, Sante Canada, podała właśnie do wiadomości, iż prowadzi staranne badania nad pewnym lekiem przeciwko stwadnieniu rozsianemu. Chodzi tutaj o lek Gilenya. Przyczyną tych dogłębnych badań jest fakt, iż lek ten ma powodować bardzo poważne skutki uboczne.Jak się bowiem okazuje, do dnia dziesiejszego odnotowano jedenaście zgonów, związanych z zażywaniem tego leku, poza granicami Kanady, ale żadnego w Kanadzie na tę chwilę.

Władze zdrowotne nie wiedzą jeszcze, czy zgony te były spowodowane przez sam lek, czy też może przez całą kombinację kilku czynników.

Cztery ze wspomnianych tutaj jedenastu zgonów były związane z ubocznymi skutkami sercowymi, z czego trzy to były zawały serca, a jeden – arytmia serca. Inne przycznyny zgonów pozostają nieznane.

Lek Gilenya, znany również pod nazwą marki fingolimod, jest dostępny na receptę w celu leczenia stwardnienia rozsianego, w momencie kiedy inne terapie zawodzą, albo kiedy pacjent nie toleruje innych leków.

Mimo że lek Gilenya został zatwierdzony w Kanadzie w marcu 2011 roku, i mimo że jest znany z tego, iż może zakłócać rytm serca, ciężkość skutków ubocznych z nim związanych, o których się donosi, usprawiedliwia jak najbardziej decyzję kanadyjskiej agencji zdrowia o przeprowadzeniu pogłębionych badań nad tym specyfikiem.

Sante Canada zaleca aktualnie lekarzom, aby przestrzegali pewnych procedur, takich jak prośba o przeprowadzenie badania elektrokardiogramem, zanim zostanie podana pacjentowi pierwsza dawka tego leku. Jak również, agencja kanadyjska zaleca regularny pomiar ciśnienia tętniczego, nadzorowanie objawów wolnej częstotliwości bicia serca, a także ewaluację, w sposób okresowy, częstotliwości bicia serca.

Agencja kanadyjska Sante Canada zaleca również pacjentom, aby natychmiast sygnalizowali lekarzom jakiekolwiek objawy ze strony serca.

Jednocześnie, kanadyjskie władze zdrowotne przestrzegają, żeby pacjenci nie przestawali nagle zażywać tego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Zalecenie to wypływa bez wątpienia z faktu, że na dzień dziesiejszy Sante Canada ocenia, iż kiedy Gilenya jest zażywana zgodnie z zatwierdzonymi wskazaniami, korzyści związane z tym lekiem znaczenie przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami.

Gilenya, pigułka przeciwko nawrotom stwardnienia rozsianego, dostępna w 2012 roku

Zespół badaczy z Marsylii (Francja) ogłosił bliską komercjalizację, we Francji, pewnej pigułki, poprawiającej stan osób dotkniętych stwardnieniem rozsianym. Gilenya, taka jest nazwa handlowa tego leku, przedstawia w końcu lekarstwo podawane drogą doustną, skuteczne i pozwalające zmniejszyć częstotliwość nawrotów... czytaj więcej

Tetrazepam: zawieszenie pozwolenia na stosowanie leku

Europejski Urząd ds. Leków zdecydował w poniedziałek o zawieszeniu pozwolenia na stosowanie leku tetrazepam. Farmaceutyk ten jest wskazany w leczeniu bolesnych skurczów mięśniowych. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy