Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Stres i depresja zagrożeniem dla osób z chorobą serca

Stres i depresja zagrożeniem dla osób z chorobą serca

dodane 2015-03-12 16:34

Według nowych badań wysoki poziom stresu połączony z depresją zwiększa ryzyko ataku serca i śmierci u osób z chorobą serca. W badaniu wzięło udział 4400 pacjentów w wieku 45 lat wzwyż z chorobą niedokrwienną serca, spowodowaną powstaniem blaszek miażdżycowych w tętnicach, co jest najczęstszą przyczyną choroby serca.

Pomiędzy 2003 a 2007 rokiem uczestnikom złożono wizytę lekarską i poproszono o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących stresu i depresji. Pytano m.in. o to, jak często w poprzednim tygodniu pacjent czuł się przygnębiony, samotny lub skory do płaczu i jak często w minionych miesiącach czuł się przytłoczony lub miał wrażenie, że życie wymyka się spod kontroli.

Prawie 12% uczestników odczuwało stres, niemal 14% było w głębokiej depresji, 6% miało problem i ze stresem i depresją. Po 6 latach monitorowania stanu zdrowia pacjentów 1 337 pacjentów miało zawał serca lub zmarło.

U tych 6% pacjentów występowało o 48% większe prawdopodobieństwo śmierci lub zawału w ciągu 2,5 lat od wizyty niż u osób, których czynniki ryzyka - stres i depresja - nie dotyczyły.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes ryzyko nie wystąpiło u osób, które zdeklarowały albo depresję, albo wysoki poziom stresu.

- Byliśmy zaskoczeni tym, że z analizy ważnych czynników medycznych, behawioralnych i demograficznych wynika, że duży stres i głęboka depresja, występując pojedynczo, nie zwiększają ryzyka ataku serca ani zgonu – mówi główna autorka badań, Carmela Alcantara z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. - Potrzeba kolejnych badań, żeby zrozumieć dlaczego czynniki psychologiczne takie jak te często są powiązane ze zdrowiem serca.

Dr Phil Chowienczyk z King’s College London mówi, że w czasie stresu część systemu nerwowego, która kontroluje serce i inne organy, wywołuje szybsze bicie serca, co zwiększa ciśnienie krwi - potencjalna przyczynę zawałów i udarów. Zwykle ciało reguluje przepływ krwi przez uwalnianie cząsteczek, które poszerzają naczynia krwionośne, żeby zapobiec zbyt wysokiemu wzrostowi ciśnienia. Osoby z wysokim ciśnieniem uwalniają mniej tych cząsteczek, zwłaszcza w sytuacji stresowej, co może przyczyniać się do problemów z sercem.

Aleksandra Żyła

Vancouver: związek między uszkodzeniem rdzenia kręgowego a zaostrzonym ryzykiem choroby serca

Nowe badanie, zrealizowane przez fundację chorób serca, pozwala wyjaśnić, dlaczego ludzie, którzy cierpią z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego, są bardziej zagrożeni pojawieniem się choroby serca. czytaj więcej

Objawy choroby niedokrwiennej serca

W dzisiejszych czasach bardzo częstą przyczyną zgonów są choroby układu sercowo -  naczyniowego. Jednym z głównych schorzeń, jest choroba niedokrwienna serca. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest miażdżyca. Mężczyźni stanowią aż 70% chorych, a odsetek ich zachorowalności poniżej 50 roku życia jest jeszcze większy.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy