Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Stosowanie leków na bezpłodność a ryzyko zachorowania na raka

Stosowanie leków na bezpłodność a ryzyko zachorowania na raka

dodane 2012-07-09 10:01

Opublikowane w jednym z czerwcowych numerów Journal of The National Cancer Institute wyniki badań sugerują, że kobiety, które przyjmują leki na bezpłodność i nie rozwinęły dłuższej ciąży niż 10-tygodniowa, są mniej narażone na zachorowanie na raka piersi niż kobiety, które nie przyjmują takich leków.

Z drugiej strony, kobiety który poddały się leczeniu, a następnie zaszły w ciążę, są bardziej narażone na zachorowanie na ten nowotwór niż nieskutecznie leczone pacjentki, ale w podobnym stopniu co kobiety nieleczące się na bezpłodność.

Leki stymulujące owulację powodują czasowy wzrost poziomu estrogenu, który odgrywa istotną rolę w rozwoju raka piersi. Różnego rodzaju badania nie dają jednak jasnej odpowiedzi na pytanie o związek między lekami na bezpłodność a zachorowaniami na ten nowotwór.

Aby odpowiedzieć na pytanie o ryzyko wczesnego zachorowania na raka piersi po terapii hormonalnej, dr Chunyuan Fei z National Institute of Environmental Health Sciences przeprowadził wraz z kolegami badanie Two Sister Study . Polegało ono na przebadaniu par podobnych do siebie kobiet, z których jedna zachorowała na raka przed 50 rokiem życia.

Badacze skupili się przede wszystkim na tym, czy terapia zakończyła się ponad 10-tygodniową ciążą pacjentki.
Odkryli oni, że kobiety stosujące leki na bezpłodność (bez względu na rezultat leczenia), są minimalnie mniej narażone na zachorowanie na raka piersi w porównaniu do tych, które nie przyjmują takich leków.

Okazało się jednak, że sytuacja zmienia się, kiedy weźmiemy pod uwagę efekty leczenia bezpłodności. Jeżeli pacjentka była leczona nieskutecznie i nie udało jej się donosić dłuższej niż 10-tygodniowa ciąża, ryzyko zachorowania na raka piersi w porównaniu do nieleczących się kobiet spadało. W przypadku zajścia w ciążę (dłuższą niż 10-tygodniowa), ryzyko zachorowania znów wzrastało.

W artykule towarzyszącym tej publikacji, dr Louise A. Brinton z Division of Cancer Epidemiology and Genetics na National Cancer Institute stwierdza, że ciężko jej zrozumieć wyniki badań kolegów w kontekście poprzednich tesów, które nie wykazały związku pomiędzy wczesnym rozwojem raka piersi a przyjmowaniem leków na bezpłodność.

Zauważa ona, że zmniejszenie ryzyka zachorowania może być spowodowane faktem, iż w trakcie leczenia bezpłodności podaje się Klomifen, który jest selektywnym modulatorem receptorów podobnym do chemo-prewencyjnego temoksyfenu.

Z drugiej strony ponowny wzrost poziomu ryzyka w przypadku skutecznie leczonych kobiet tłumaczy zwiększoną ekspozycją na hormony jajnika lub też „dwojakim wpływem ciąży na ryzyko zachorowania na raka piersi, czyli krótkotrwałym, przelotnym wzrostem ryzyka, który rozprasza się w czasie i ostatecznie prowadzi do jego zredukowania”.

Ponadto dr Brinton stwierdza, że interpretację wyników utrudnia fakt, iż badania były przeprowadzone na grupie kobiet, które zachorowały na nowotwór przed 50 rokiem życia, co dużo częściej jest związane z czynnikami genetycznymi niż rozwój choroby w późniejszym wieku.

Uznaje on, że należy przeprowadzić dodatkowe badania zanim jednoznacznie powiąże się leki stosowane w terapii bezpłodności z ryzykiem zachorowania na raka piersi.
Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Rak piersi: dziesięć różnych chorób?

Naukowcy, którzy przeprowadzili duże międzynarodowe badanie genetyczne nad rakiem piersi, mówią teraz, że można chorobę tę sklasyfikować w 10 podtypów. Jest to dobra nowina, ponieważ dzięki temu będzie można lepiej przystosować metody leczenia do każdego indywidualnego pacjenta. Badanie opublikowane zostało w prz... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy