Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Starożytny lek na reumatyzm zmniejsza nawroty stanu zapalnego okolic serca

Starożytny lek na reumatyzm zmniejsza nawroty stanu zapalnego okolic serca

dodane 2014-04-03 14:19

Jak wykazała najnowsza próba kliniczna, lek, stosowany w czasach faraonów w walce z reumatyzmem, okazał się bardzo skuteczny w leczeniu nawrotów zapalenia osierdzia i zapalenia pęcherzyka okolic serca.

Lek starożytnych, kolchicyna, która była również stosowana od wieków jako środek przeciwzapalny w przypadkach dny moczanowej, został przebadany w konfrontacji z placebo u 240 pacjentów z zapaleniem osierdzia.

Ilość nawróconego osierdzia była prawie o połowę większa u osób przyjmujących kolchicynę, w porównaniu z placebo- zgodnie z danymi przedstawionymi w niedzielę na corocznych sesjach naukowych American College of Cardiology w Waszyngtonie. Natomiast stan ostrego bólu
w klatce piersiowej powtarzał się u 42,5% osób przyjmujących pigułki obojętne, w porównaniu z 21,6% tych, którzy dostali kolchicynę. Ponadto, po trzech dniach leczenia, jedynie u 19,2% pacjentów przyjmujących lek wystąpiły objawy zapalenia, w porównaniu z ponad 44% tych, którym podano placebo.

Z tak małą ilością nawrotów, lek zmniejszał częstotliwość hospitalizacji do 1,7%, w porównaniu z 10% w grupie placebo, potencjalnie obniżając koszty opieki zdrowotnej.

Mimo, że kolchicyna była używana przez dziesiątki lat w leczeniu zapalenia osierdzia po korzystnych tendencjach, jakie uwidoczniły wcześniejsze badania, było to pierwsze tak duże i formalne, wieloośrodkowe badanie, sprawdzające zastosowanie leku w przypadku wielu nawrotów choroby.

Korzystne wyniki powodują wzrost zaufania do stosowania leku w przypadkach zapalenia osierdzia

Pacjentom w badaniu podawano 0,5 mg leku raz lub dwa razy dziennie, w zależności od ich masy ciała, oprócz powszechnie stosowanych leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna i ibuprofen. Nie wystąpiły żadne poważne działania niepożądane, związane ze stosowaniem kolchicyny, jednakże u ok. 8% pacjentów wystąpiły problemy ze strony przewodu pokarmowego. Przyczyny nawrotów zapalenia osierdzia, po wyleczeniu jego pierwotnej przyczyny, nie są dobrze znane, ale potencjalnie są to infekcje, choroby nerek, nowotwory i operacje serca, twierdzą naukowcy.
Dr Massimo Imazio, kardiolog z Maria Vittoria Hospital we Włoszech, który prowadził badanie, powiedział, że potwierdza ono, że kolchicyna może być dodawana do tradycyjnych metod, takich jak leki przeciwzapalne i kortykosteroidy, a tym samym zapewnia niedrogie leczenie, powodując nieznaczne skutki uboczne.

Opracowała: Ewa Panasiuk

Leki przeciwko otyłości wymagają badań w kierunku ryzyka dla serca

Jak stwierdziły amerykańskie władze zdrowotne, niezbędne są badania nad nowymi lekami przeciwko otyłości, które sprawdzą, czy leki te nie zagrażają zdrowiu serca. Będzie to dodatkowym wymogiem dla producentów tego typu leków, którzy starają się o zatwierdzenie swoich produktów przez amerykańską agen... czytaj więcej

Objawy chorób zapalnych serca

Choroby zapalne serca są to stany zapalne powstałe głównie na tle wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Mogą one przebiegać jako proces dotyczący tylko tkanki mięśniowej, stanowiącej warstwę środkową serca, lub też towarzyszyć zapaleniu wsierdzia lub osierdzia. Podstawą zapaleń mięśnia sercowego jest obrzęk poszczególnych wł?... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy