Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Stany Zjednoczone: przeciwbólowe opiaty powodują wiele zgonów

Stany Zjednoczone: przeciwbólowe opiaty powodują wiele zgonów

dodane 2011-11-09 12:35

Według amerykańskich władz sanitarnych, liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem przeciwbólowych opiatów, przepisywanych przez lekarzy, potroiła się w ciągu dziesięciu ostatnich lat. Liczba ta przekracza dziś liczbę zgonów spowodowanych przez kokainę i heroinę.


Jak podaje badanie przeprowadzone przez centra CDC (centra kontroli i prewencji chorób), blisko 15 000 osób zmarło w 2008 roku z powodu przedawkowania opiatowego leku przeciwbólowego. Tytułem porównania, liczba zgonów z tego powodu była blisko cztery razy mniejsza w 1999 roku – 4 000.

Ten wzrost śmiertelności spowodowanej nadużywaniem przeciwólowych opiatów stał się prawdziwą epidemią, ubolewał Thomas Frieden, dyrektor CDC. Te leki przeciwbólowe, które są w rzeczywistości lekami narkotycznymi, przepisywane są przez lekarzy.

W rzeczywistości, wielką częścią problemu jest używanie tych leków w celach nieterapeutycznych, a przypomnijmy, że są one normalnie dostępne tylko na receptę, mówi Thomas Frieden. Problem ten zawdzięczamy kilku nieodpowiedzialnym lekarzom, dodał jeszcze specjalista.

Statystyki pokazują, że każdego dnia umiera 40 Amerykanów z powodu przedawkowania tych leków, czyli więcej niż z powodu przedawkowania heroiny i kokainy. W 2010 roku, około 12 milionów Amerykanów w wieku 12 lat i więcej zażywało leki przeciwbólowe na receptę z powodów niemedycznych, podkreślają jeszcze centra CDC.

Ilość przepisywanych leków tego rodzaju była tak duża, w 2010 roku, że każdy dorosły Amerykanin mógłby je zażywać przez cały miesiąc bez przerwy.

Kary dla nieodpowiedzialnych lekarzy?

Ciągle według badania CDC, w 2009 roku, blisko połowa wizyt na oddziałach ratunkowych szpitali wynikała z nieterapeutycznego posługiwania się tymi lekami.

Przedawkowanie przeciwbólowych opiatów kosztuje Stany Zjednoczone 72,5 miliarda dolarów rocznie. Mężczyźni są znacznie liczniejsi niż kobiety, jeśli chodzi o przedawkowanie i śmierć związaną z tymi lekami. Tak samo, dotyczy to również dorosłych w wieku od 35 lat do 54 lat.

Dzisiaj, władze sanitarne przewidują całą serię działań mających wyjaśnić ten fenomen i proszą społeczność lekarską o wyciąganie sankcji karnych, w każdym stanie, wobec wszystkich lekarzy, którzy przepisują tego typu leki w sposób nieusprawiedliwiony.

Objawy uzależnienia od leków

Uzależnienia od leków, inaczej lekomania jest bardzo popularnym zjawiskiem, polegającym na stałej potrzebie przyjmowania konkretnego środka. Choroba jest często bagatelizowana na rzecz alkoholizmu, czy narkomanii. Nieraz jednak może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje.... czytaj więcej

Stosowanie leków na bezpłodność a ryzyko zachorowania na raka

Opublikowane w jednym z czerwcowych numerów Journal of The National Cancer Institute wyniki badań sugerują, że kobiety, które przyjmują leki na bezpłodność i nie rozwinęły dłuższej ciąży niż 10-tygodniowa, są mniej narażone na zachorowanie na raka piersi niż kobiety, które nie przyjmują takich leków.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy