Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Spray do nosa wykrywający chorobę Alzheimera

Spray do nosa wykrywający chorobę Alzheimera

dodane 2011-11-23 08:03

Badacze niemieccy aktualnie opracowują urządzenie do nosa, które ma pozwolić na wykrywanie obecności proteiny związanej z chorobą Alzheimera. Na dzień dzisiejszy, kiedy choroba Alzheimera stała się poważnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego, odkrycie niemieckich naukowców daje nadzieję na wcześniejsze wykrywanie tej choroby neurodegeneracyjnej.

A wcześniejsze wykrycie wiąże się z możliwym wcześniejszym leczeniem, już w pierwszych stadiach choroby. W rzeczywistości, badacze z uniwersytetu technicznego Technical University of Darmstadt w Niemczech, ujawnili, iż prowadzą aktualnie badania nad urządzeniem służącym do wykrywania wczesnych postaci demencji.

Wynalazek ten ma być zdolny do wykrywania charakterystycznej proteiny dla tej demencji drogą nosową. Choroba Alzheimera, przypomnijmy, jest chorobą neurodegeneracyjną i nieuleczalną. Objawia się między innymi poprzez akumulację w mózgu pochodnej proteiny nazywanej tau. Pochodna ta zbija się w złogi i powoduje bardzo poważne zaburzenia mózgowe, prowadząc aż do śmierci neuronów.

Jeśli nawet objawy tej choroby, takie jak problemy z pamięcią, otępienie, oszołomienie, mogą być trudne do określnia, to badacze odkryli jednak, że proteina tau może być wykrywana poza mózgiem, na przykład w oku. Jednakże, wymaga to wyjątkowo delikatnej procedury diagnostycznej.

Aż do tej pory, wiedzieliśmy jedynie, że złogi odpowiedzialne za uszkodzenia mózgu były wykrywalne nie tylko w mózgu, ale również w komórkach nerwowych oka. Diagnoza poprzez skaner siatkówki była więc mile widziana. Ale, potrzebowaliśmy fluoroscencyjnego barwnika, aby można było zobaczyć złogi odkładające się w oku, wyjaśnia profesor Boris Schmidt.

Pracując więc właśnie nad tym tematem, badacze niemieccy, kierowani przez tego naukowca, odkryli, że proteina tau była obecna nie tylko w oku, ale również w błonie śluzowej nosa. I to nawet wtedy, zanim pojawiły się jakiekolwiek oznaki demencji.

Spray do nosa pozwoli wykryć niebezpieczne złogi?

Aby tego dokonać, niemieccy badacze z uniwersytetu technicznego Technical University of Darmstadt przebadali tkanki blisko 100 osób zmarłych, które były dotknięte chorobą Alzheimera. Wykonali również takie same testy na pacjentach na uniwersytecie Ludwig w Monachium.

Im więcej wykrywaliśmy złogów proteiny tau w nosie pacjentów, tym bardziej ich struktura mózgowa była dotknięta, sprecyzował profesor Boris Schmidt.

Odkrycie to poprowadziło naukowców do rozważania opracowania urządzenia, który można by było użyć właśnie drogą nosową. Zdaniem niemieckich badaczy, może chodzić tutaj o rodzaj sprayu, który pozwalałby na wstrzykiwanie do nosa związku fluoroscencyjnego. Następnie lekarz mógłby po prostu wsunąć do nosa endoskop, aby wykryć obecność – bądź brak – tych niesławnych złogów.

Test taki, bardzo prosty, mógłby więc okazać się mniej uciążliwy dla pacjenta i pozwalałby na znacznie częstsze wykrywanie choroby. Teraz, jednocześnie z badaniem klinicznym, badacze niemieccy kontynuują swoje badania nad błoną śluzową nosa, aby określić stadium, od którego chorobę będzie można diagnozować w tak prosty i niekłopotliwy sposób.

Stany Zjednoczone walczą ze strachem przed chorobą Alzheimera

Administracja prezydenta Baracka Obamy określiła chorobę Alzheimera jako jedną z najbardziej przerażających dolegliwości zdrowotnych, przy okazji przedstawiając pierwszą narodową strategię pozwalającą  zwalaczać tę wyniszczającą chorobę.... czytaj więcej

Choroba Alzheimera: badania idą do przodu

Międzynarodowa Konferencja na temat choroby Alzheimera została otwarta w Paryżu 17 lipca 2011 roku. Ponad 5 000 ekspertów zebrało się na pięć dni, aby wymienić się rezultatami swoich ostatnich badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi, a w szczególności nad chorobą Alzheimera, która tak niepokoi wszystkich lekarzy, p... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Alzheimer

Joannap ale ty głupia jestes!!...

03-03-2012 01:24

~Tomek

Alzheimer

Pomysł ciekawy ale czy skuteczny...

16-01-2012 12:27

~Joannap

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy