Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Spowolnienie wapnienia tętnic jest możliwe

Spowolnienie wapnienia tętnic jest możliwe

dodane 2014-03-22 08:14

Jak donoszą najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pittsburgu, sponsorowane przez Narodowy Instytut Zdrowia - spożywanie podobnej ilości ryb, co Japończycy przyczynia się do zwiększenia obecności w organizmie czynnika, odpowiedzialnego za zapobieganie chorobom serca.  Wyniki zostaną opublikowane w magazynie ?Heart?.

Dobroczynny wpływ kwasów omega-3

W trakcie międzynarodowych badań przebadano dwie grupy mężczyzn w średnim wieku pod kątem częstotliwości wapnienia tętnic wieńcowych. Jest ono skutkiem osadzenia się w naczyniach cholesterolu i lipidów, w efekcie czego rozpoczyna się proces narastania złogów minerałów a w szczególności wapnia. Prowadzi to do zapchania tętnic, co skutkuje zawałem serca. Okazało się, że Japończycy o wiele rzadziej cierpią na tę dolegliwość niż Amerykanie. Najprawdopodobniej jest to związane z większym spożyciem zawartych w rybach kwasów tłuszczowych omega-3 przez Azjatów.

Nowe wnioski

?Wcześniejsze badania zalecały znacznie niższe spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, niż to, co ludzie w Japonii rzeczywiście spożywają?- zauważa Dr Akira Sekikawa, autor badań, profesor epidemiologii na Uniwersytecie w Pittsburg- ?Nasze badania wykazały, że poziom spożycia kwasów tłuszczowych morskiego pochodzenia musi być wyższy niż przewidywano, aby zapewnić skuteczną ochronę?. Kwasy te można znaleźć m.in. w rybach- szczególnie tłustych, kalmarach czy w krylu. Spowalniają one powstawanie płytek tłuszczowych na ściankach naczyń.

Może jednak genetyka?

Badania, prowadzone przez naukowców z Japonii, Filadelfii i Hawajów, opierały się na obserwacji ponad 300 osób przez pięć lat. Uwzględniono w nich wiele innych czynników, mogących wpłynąć na choroby serca- palenie papierosów, alkohol, poziom cholesterolu we krwi, cukrzycę czy ciśnienie krwi. Po wykluczeniu tych czynników, zwapnienie tętnic spotykało trzy razy więcej Amerykanów niż Japończyków.  Wykryto również, że ilość kwasów omega-3 w krwi Azjatów była niemal o 100% wyższa w porównaniu z drugą grupą.

?Te różnice nie są spowodowane czynnikami genetycznymi "- mówi Dr Sekikawa -" Poziom uwapnienia tętnic Amerykanów japońskiego pochodzenia jest wyższy od poziomu ogólnego populacji?. Przeciętne dzienne spożycie ryb w Japonii to ok 100 g (1,5 porcji wg. American Heart Assosciation). W Stanach Zjednoczonych spożywa się 7-13 g/ dzień lub jedną porcję na tydzień.
"Nie zachęcam jednak Amerykanów do spożywania ogromnych ilości ryb na raz. Musimy pamiętać o szkodliwych zanieczyszczeniach, takich jak rtęć w ich ciele?- przypomina dr Sekikawa. ?? Warto jednak przyjrzeć się wpływowi kwasów omega-3 na stan serca i rozważyć zwiększenie zalecanej ilości ich spożycia?.

Zgodnie z raportem Światowe Organizacji Zdrowia, choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Jedynym wyjątkiem jest właśnie Japonia, w której największą śmiertelność powoduje rak.

Monika Klimczak

Jedzenie ryb zapobiega problemom sercowo-naczyniowym?

Według badania opublikowanego ostanio, młode kobiety, które jedzą regularnie ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, mają być mniej zagrożone chorobami sercowo-naczyniowymi niż kobiety, które jedzą ryby rzadko albo w ogóle.... czytaj więcej

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

Żywność bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może chronić twój mózg w miarę tego, jak się starzejesz, sugeruje całkiem nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z centrum medycznego Columbia University Medical Center. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy