Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Spożywanie alkoholu ma związek z rakiem piersi

Spożywanie alkoholu ma związek z rakiem piersi

dodane 2014-03-20 07:57

Międzynarodowa Agencja Badania Raka zgromadziła najnowsze wiadomości z ostatnich badań naukowych z lat 2009 ? 2013, żeby wykryć związek między rakiem piersi a spożywaniem alkoholu. Co interesujące, analizy znalazły związek między spożywaniem alkoholu a występowaniem raka piersi i zostało to podsumowane w artykule w ?American Journal of Preventive Medicine?.

Artykuł ten łączy i analizuje eksperymentalne badania i liczbowe dane z różnych artykułów - jego podsumowanie dowodzi, że picie alkoholu prowadzi do podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Główną przyczyną jest utlenianie etanolu, które skutkuje produktem ubocznym w postacie acetaldehydu. W przypadku raka piersi etanol dociera do tkanki gruczołu sutkowego przez krew, gdzie metabolizm wytwarza różne substancje rakotwórcze, takie jak acetaldehyd, wolne rodniki i nadtlenki, zwiększające rozmnażanie się komórek. Uboczne skutki alkoholu mogą być zwiększone lub zmniejszone przez rozmaite czynniki, które zostaną zaprezentowane niżej:

Wiek/hormony

Hormony i metabolizm alkoholu wzajemnie na siebie oddziałują. Pijący młodzi ludzie, zarówno młode osoby pełnoletnie, jak i nastolatki, są najbardziej narażeni na występowanie raka. Dzieje się tak dlatego, że substancje rakotwórcze mają większy wpływ na ludzkie ciało podczas dojrzewania.

Kwas foliowy/foliany/witamina B9

Kwas foliowy jest wymagany przy prawidłowej syntezie DNA. Witamina B9 oraz kwas foliowy mogą być czynnikami zapobiegawczymi przed rakiem piersi spowodowanym spożywaniem alkoholu. Badania również dowiodły, że osoby nadużywające alkoholu mają niedobór kwasu foliowego, spowodowanym jego niedostatecznym przyswajaniem lub nadmiernym wydalaniem z organizmu. Spożywanie jedzenia bogatego w kwas foliowy, takiego jak szparagi, szpinak, rzepa, rzymska sałata, soczewica, kapusta pastewna i natka pietruszki, jest bardzo ważne dla osób spożywających alkohol w dużych ilościach.

Libacje alkoholowe

Z definicji ?upicie się? alkoholem, to jednorazowe spożycie ok. 60 g czystego alkoholu - przynajmniej raz w tygodniu. Kobiety upijające się często alkoholem są bardziej narażone na wystąpienie raka piersi. Jest to związane z nagłym nagromadzeniem zbyt dużych ilości substancji rakotwórczych w organizmie.

Typ i ilość spożywanego alkoholu

Nie wykryto bezpośredniego związku między spożywaniem różnych rodzajów alkoholu i ryzkiem wystąpienia raka piersi.  Jednak alkohole, które zawierają większy odsetek aldehydu i nitrozoamin, stanowią większe zagrożenie. Z drugiej strony, potwierdzono, ze spożywanie takich alkoholi, jak czerwone wino, które zawiera związki fenolowe, zwalczające raka, skutkuje mniejszym ryzykiem zachorowania na raka. Trudno odpowiedzieć na pytanie, jaki jest właściwy limit spożywania alkoholu. Kobiety wg zaleceń nie powinny wypijać więcej niż dwa drinki dziennie, z kolei znowu nie można twierdzić, że takie picie alkoholu jest zupełnie nieszkodliwym zwyczajem, ponieważ spożywanie alkoholu zawsze wyrządza szkodę ludzkiemu organizmowi.

Opracowała: Katarzyna Kupczyk

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Rak piersi: dziesięć różnych chorób?

Naukowcy, którzy przeprowadzili duże międzynarodowe badanie genetyczne nad rakiem piersi, mówią teraz, że można chorobę tę sklasyfikować w 10 podtypów. Jest to dobra nowina, ponieważ dzięki temu będzie można lepiej przystosować metody leczenia do każdego indywidualnego pacjenta. Badanie opublikowane zostało w prz... czytaj więcej

Dodaj komentarz

odrobina myślenia i konieczna lekcja języka polskiego

Spożywanie alkoholu ma związek z rakiem piersi? Niby związek jest ale w drugą stronę i poprawnie tę relację opisuje zdanie: Rak piersi ma związek ze spo...

08-06-2018 14:02

~Krystyna

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy