Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Skrining pomaga zobaczyć, kto jest zagrożony demencją

Skrining pomaga zobaczyć, kto jest zagrożony demencją

dodane 2012-02-09 09:48

Wczesne wykrywanie ostrzegawczych oznak demencji może być trudną sprawą, ale istnieje wiele różnych typów badań skriningowych, pozwalających zbadać funkcje kognitywne naszego umysłu. Chodzi tutaj więc o szybkie i proste testy na pamięć oraz na umiejętności myślenia.A testy te pomagają lekarzom zdecydować, czy jest już czas – czy też może jeszcze nie – na zlecenie bardziej dogłębnych badań. I czy mamy się czym niepokoić.

Jak sprawdzić swoją pamięć: krótki test

Jeden przykład takiego testu: powiedz danej osobie trzy przypadkowe słowa. Następnie zmierz czas w jakim ta osoba może narysować tarczę zegara ze wskazówkami ustawionymi na godzinie 11:10. Natępnie zapytaj ją, jak wiele z tych początkowych słów ta osoba ciągle pamięta, po tak rozpraszającym zadaniu jak rysowanie zegara.

Amerykańskie stowarzyszenie choroby Alzheimera (Alzheimer’s Association) pracuje z ekspertami z całego kraju, aby zidentyfikować, które z narzędzi skryningowych działa najlepiej w rękach lekarzy pierwszego kontaktu, jak wyjaśnia wiceprzewodnicząca stowarzyszenia, pani Beth Kallmyer.

Jednakże, poza tymi testami skryningowymi, dodaje jeszcze specjalistka, jedną z najważniejszych rzeczy, jaką może zrobić doktor, to zapytanie pacjenta, czy jego codzienne życie zmieniło się ostatnio w jakiś sposób.

To jest coś, co osoba dotknięta demencją może albo nie może zauważyć, albo też być zbyt przerażona, aby odpowiedzieć szczerze,
mówi wiceprzewodnicząca stowarzyszenia Alzheimer’s Association, dlatego też konsultacja z członkiem rodziny takiej osoby również może być bardzo pomocna w diagnozie.

Prawda jest taka, że to wszystko jest bardzo zwodnicze, mówi pani Beth Kallmyer. Kiedy masz spotkanie z lekarzem, które trwa poniżej trzydziestu minut, a nawet może trwać niecałe piętnaście minut, tego typu sprawy są wielkim wyzwaniem, podsumowuje pani Beth Kallmyer.

Objawy zaburzeń pamięci i intelektu

Zaburzenia pamięci i intelektu to stan, który określa się terminem „otępienie”, czyli demencją. Związane są z obniżeniem funkcji intelektualnych człowieka, które mogą powodować znaczne utrudnienia w życiu codziennym chorego człowieka. Schorzenia te zazwyczaj dotyczą osób w wieku starczym.... czytaj więcej

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to m... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy