Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Sen: Znaczenie snu i najczęstsze zaburzenia snu

Sen: Znaczenie snu i najczęstsze zaburzenia snu

dodane 2019-03-09 17:38

W czasie całego życia człowiek przesypia ok 20lat. Wydaje się dużo, jednak patrząc na to z innej perspektywy jest to ilość konieczna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jak twierdzi wielu ludzi to właśnie noc i sen są najprzyjemniejszymi częściami w ciągu całej doby. Nic dziwnego, podczas snu dochodzi do znacznego obniżenia naszej aktywności, odnowy komórek, regeneracji systemu kontrolującego przemianę materii i wzrasta produkcja hormonów. Sen odgrywa  kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego, psychicznego, a także naszego samopoczucia. Gdy snu jest za mało nasz aktywność za dnia słabnie, a utrzymywanie takiego stanu prowadzi do wielu chorób takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca.

Dlaczego sen jest tak ważny?

To ile snu potrzebujemy zależy od osobistych uwarunkowań naszego organizmu. Niektórzy zadowolą się dawką 4 godzin, inni spędzają w łózko pół dnia. Średnio przyjmuje się, że człowiek dorosły powinien przespać 7-9 godzin, z wiekiem liczba ta maleje. Przemęczenie wpływa przede wszystkim na naszą koncentrację i pamięć.

Trudno nam skupić się, zapominamy o wielu rzeczach, a nasza uwaga jest rozproszona. Niestety, to ile czasu poświęcamy dla nocnego odpoczynku nie zawsze zależne jest od nas. Mowa tu o zaburzeniach snu, które nie pozwalają na spokojną noc i niezależnie od naszych chęci i czasu jaki temu poświęcimy, jesteśmy przemęczeni i rozstrojeni. Człowiek pozbawiony snu szybko umiera, ponieważ układ nerwowy traci kontrolę nad funkcjami dla nas ważnymi.

Najczęstsze zaburzenia snu

W cyklu snu człowieka następuje zwyczajowo 5 faz począwszy od snu płytkiego, a skończywszy na głębokim. Później następuje charakterystyczna faza szybkich ruchów gałek ocznych, w skrócie faza REM, podczas której występuje najwięcej marzeń sennych.  Jak mówią statystyki, ponad połowa polaków cierpi na trudności z zasypianiem, bezsenność, częste wybudzanie się. Istnieje wiele zaburzeń snu. Mówiąc o tych najpopularniejszych, warto nadmienić:

  • Narkolepsję - jest to zaburzenie zegara biologicznego, polegające na niekontrolowanym śnie w momentach najmniej ku temu pożądanych. Charakterystycznymi objawami są owe ataki nieopanowanej senności, zasypianie w ciągu dnia, nagła utrata siły i energii, problemy emocjonalne, w tym również częste i wyraźne omamy w czasie snu. Przyczyna narkolepsji są uszkodzenia w mózgu spowodowane przez różnego rodzaju zakażenia, toksyny jak również fizyczne obrażenia. Istnieje wiele dowodów na to, że choroba ta ma zaburzenie genetyczne. Jest o tyle niebezpieczna, że naraża nasze zdrowie na niebezpieczeństwo z powodu całkowitej nieświadomości, gdyż sen narkolepsyjny pomija 4 początkowe fazy snu, przechodząc od razu do snu głębokiego.Bezdech senny- to nic innego jak zatrzymanie oddechu podczas snu. Dotyka nie tylko dorosłych, ale także i dzieci (tu może prowadzić do zamartwicy- zespołu nagłej śmierci niemowląt). Jest to stan odwracalny, jednak nawet kilkusekundowy bezdech  graniczy z niewydolnością oddechową. Charakterystyczne dla tego zaburzenia są niespokojne ruchy, pochrząkiwanie i chrapanie. Zatrzymanie oddechu trwa dosłownie kilka sekund i powtarza się co jakiś okresowo w nocy.
  • Porażenie senne - jest to niezwykle przykra dolegliwość, która występuje rzadko, toteż nie można na podstawie badań jednoznacznie stwierdzić jej przyczyny. Istotą jego jest krótki paraliż po przebudzeniu- nie możemy się ruszyć, a to spowodowane jest brakiem koordynacji świadomego myślenia i poruszania mięśniami. Przypuszcza się, że podłożem tego stanu są zaburzenia w móżdżku- narzędziu odpowiedzialnym za koordynację procesów nerwowych.
  • Bezsenność - na tej należy skupić się najwięcej, ponieważ cierpi na nią coraz więcej ludzi na całym świecie. Jest ona pewnego rodzaju sygnałem i alarmem, że coś złego dzieje się z naszym ciałem. Trwającą ponad 3 tygodnie, nazywamy przewlekłą i klasyfikuje się ją jako chorobę. Bezsenność charakteryzują przede wszystkim trudności w zasypianiu, częste budzenie się, czyli problem z utrzymaniem ciągłości snu. Przyczyn jej jest mnóstwo, jednak najlepszym lekarstwem jest pozbyć się ich poprzez zmianę swojego stylu życia. Należy przeanalizować i rozwiązać wszystkie czynniki narażające nas na stres, niepokój, strach i inne leki, napięcia. Często w prawidłowym śnie przeszkadza nam problem, z którym nie potrafimy się uporać, a także nieprzyjemne sny pojawiające się w fazie REM. Jeżeli nie potrafimy wyeliminować tych czynników o podłożu psychicznym sami, powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty.

Co ma wpływ na zaburzenia snu?

Wpływ na bezsenność maja także wszelkie substancje szkodliwe amfetamina, kokaina, nikotyna, alkohol, marihuana, a także kofeina, którą, jako składnik kawy, herbaty, deserów i czekolady pitnej, spożywamy codziennie w pokaźnych ilościach. Sen równie skutecznie zaburza czerwone mięso, ser oraz inne składniki, które nadmiernie pobudzają nasz organizm.

Zmiany wymagają nasze codzienne nawyki. Zapominamy o konieczności regularnych ćwiczeń, które przestrzegane sumiennie neutralizują poziom adrenaliny i wpływają na uwalnianie endrofiny. Często spożywamy obfite kolacje, które w efekcie prowadzą do podwyższenia poziomu cukru we krwi i zaburzeń.

Rzadziej, ale zdarza się, że miejsce naszego odpoczynku położone jest w pobliżu cieków wodnych, które mogą zakłócać układ naszego wewnętrznego pola elektromagnetycznego.

Jak widać powodów zaburzenia snu jest mnóstwo i nie sposób wszystkich się wyzbyć. Zdarza się, że śpimy źle z powodu innych dolegliwości, nękających w nocy bólów, trudności z utrzymaniem moczu lub niezależne od nas przykre sny. Częściej jednak powody są banalne: źle dobrany materac, twarda poduszka, nieprzewietrzone pomieszczenie. Starajmy się zapewnić sobie jak najlepszy komfort, ponieważ robiąc niewiele możemy zdziałać dla siebie bardzo dużo.

Autor: Agnieszka Augustowska

Joga: lepszy sen po diagnozie raka

Według nowego badania University of Rochester Medical Center w Stanach Zjednoczonych, praktykowanie jogi wpływa pozytywnie na sen u pacjentów chorujących na nowotwory, a także redukuje konieczność stosowania przez nich leków nasennych.... czytaj więcej

Bezsenność zwiększa ryzyko zawału serca

Problemy ze snem zwiększają ryzyko dolegliwości sercowych. Dziennik Circulation publikuje wlaśnie nowe badanie, które potwierdza konkluzje z poprzednich prac badawczych, przeprowadzonych na nieco mniejszą skalę: bezsenność jak najbardziej zwiększa ryzyko chorób serca oraz ataku serca.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy