Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Słońce może przedłużyć ci życie

Słońce może przedłużyć ci życie

dodane 2013-05-09 10:18

Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych pozwala obniżyć ciśnienie krwi i zredukować ryzyko udaru mózgu oraz zawału serca. A nawet przedłużyć życie, jak sugeruje nowe badanie University of Edinburgh. Okazuje się, że kiedy nasza skóra ma kontakt z promieniami słońca, w naczyniach krwionośnych zostaje uwolniony składnik – tlenek azotu - który pozwala obniżyć ciśnienie.

Naukowcy mówią teraz, że ekspozycja na słońce poprawia zdrowie ogólnie, a korzyści zdrowotne płynące z obniżenia ciśnienia krwi znacznie przeważają ryzyko zachorowania na raka skóry.

Choroba serca i udar mózgu związane z nadciśnieniem prowadzą do ok. 80 razy więcej zgonów niż rak skóry, według danych naukowych.

Co więcej, produkcja tlenku azotu nie jest powiązana z produkcją witaminy D, której poziomy również rosną pod wpływem słońca. Do tej pory uważano jednak, że to wzrost poziomów witaminy D w organizmie całkowicie wyjaśnia dobroczynne działanie słońca na ludzkie zdrowie.

Szkoccy badacze zmierzyli ciśnienie krwi u 24 ochotników, którzy skorzystali z lamp opalających w dwóch sesjach po 20 minut. W trakcie jednej sesji na skórę uczestników działały zarówno promienie UV, jak i ciepło lamp. W drugiej, jedynie ciepło - promieniowanie zostało zablokowane.

Okazało się, że ciśnienie krwi u uczestników spadło znacząco po ekspozycji na promieniowanie UV. Po sesji jedynie z ciepłem lamp nie stwierdzono żadnych zdrowotnych korzyści.

Z tego eksperymentu badacze wyciągnęli wniosek, że promieniowanie UV pochodzące ze słońca może wpływać korzystnie na zdrowie ludzkie.

Salony opalania: podwójne ryzyko raka skóry

Lato oficjalnie zaczęło się 21 czerwca, sprawiając radość wszystkim, ale i przynosząc ze sobą potencjalne zagrożenia. Pośród nich z pewnością znajduje się zbyt duża ekspozycja na słońce. Niestety, ciągle istnieje powszechne przekonanie, iż przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych możemy uchronić się „przy... czytaj więcej

Fotodermatoza potocznie nazywana jest alergią na światło słoneczne. Często rozpoczyna się już na wiosnę, kiedy promieniowanie słoneczne jest bardzo intensywne i trwa zazwyczaj przez całe lato. Szacuje się, że na to schorzenie cierpi aż 2 mln Polaków. Jak więc rozpoznać u siebie fotodermatozę?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy