Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rzadkie genetyczne zaburzenie pozwala lepiej zrozumieć schizofrenię

Rzadkie genetyczne zaburzenie pozwala lepiej zrozumieć schizofrenię

dodane 2012-10-18 10:28

Naukowcy badający rzadkie genetyczne zaburzenie zidentyfikowali właśnie ścieżkę molekularną, która może odgrywać rolę w schizofrenii. Prace te ukazały się w przeglądzie naukowym The Journal of Neuroscience.

Być może któregoś dnia uda się dzięki nim opracować nowe terapie dla ludzi zmagających się ze schizofrenią.

Jak oceniają specjaliści, ta wyniszczająca choroba dotyka ok. 1% ludzkiej populacji. Objawami schizofrenii mogą być halucynacje, społeczne wycofanie, problemy z pamięcią i uczeniem się.

Choroba zazwyczaj pojawia się u nastolatków i młodych dorosłych.

Dr Laurie Earls z St. Jude Children's Research Hospital wyjaśnia: problemy z określeniem przyczyn choroby wynikają z faktu, iż nie udało się powiązać z nią żadnej genetycznej mutacji. Badając rzadkie zaburzenie, które podnosi ryzyko schizofrenii, wpadliśmy na zmiany molekularne, które dotyczą pamięci i które są obecne także u cierpiących na schizofrenię.

Około 30% ludzi ze schorzeniem znanym jako zespół delecji 22q11 choruje również na schizofrenię, a to oznacza, że zaburzenie to jest bardzo silnym czynnikiem ryzyka tej choroby.

Dr Carrie Bearden z University of California, ekspert od zespołu 22q11, dodaje: to badanie dokonało ważnego odkrycia na temat precyzyjnych mechanizmów, które leżą u podłoża zaburzeń uczenia się i pamięci w tej chorobie .

Określenie specyficznego genu odpowiadającego za te zaburzenia to pierwszy krok ku nowym terapiom celowanym, które mogłyby odwrócić deficyty poznawcze związane ze schizofrenią.

W badaniu tym, naukowcy odkryli, iż to właśnie gen Dgcr8 jest źródłem wspomnianych zmian.

Czy układ odpornościowy przyczynia się do rozwoju schizofrenii?

Schizofrenia to z punktu widzenia medycyny jedno z najbardziej skomplikowanych zaburzeń psychicznych. Diagnoza choroby jest niemożliwa za pomocą badań laboratoryjnych, lecz jedynie po przeprowadzeniu wywiadu oraz obserwacji zachowań. czytaj więcej

Mapa genetyczna sporządzona dla schizofrenii

Badacze amerykańscy właśnie ogłosili, iż udało im się sporządzić mapę genetyczną schizofrenii, identyfikując wielką liczbę genów, które są związane z pojawianiem się tej choroby. Jest to prawdziwa nadzieja dla 24 milionów chorych ludzi na całym świecie, którzy cierpią z powodu schizofrenii.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy