Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ryzyko rozwoju niewydolności nerek u osób w średnim wieku

Ryzyko rozwoju niewydolności nerek u osób w średnim wieku

dodane 2012-08-23 11:09

Jak duże u osób w średnim wieku jest ryzyko zachorowania w ciągu życia na niewydolność nerek? Wyniki badań opublikowane w najnowszym wydaniu Journal of the American Society of Nefrology zawierają kilka spostrzeżeń, które mogą być pomocne w ustaleniu priorytetów dotyczących dbałości o nerki i zwiększenia wśród opinii publicznej zainteresowania przeciwdziałaniem chorobom nerek.

Niewydolność nerek zbiera poważne żniwa zarówno wśród pojedynczych ludzi, jak i całego społeczeństwa, powodując zły stan zdrowia pacjentów i generując znaczne koszty opieki zdrowotnej.

Pomimo znaczenia tej choroby, naukowcy nie dysponowali rzetelnymi szacunkami prawdopodobieństwa jej wystąpienia u poszczególnych osób.

Aby to zmienić, od 1997 do 2008 roku, doktor Tanvir Chowdhury Turin, doktor Brenda Hemmelgarn (Uniwersytet Calgary w prowincji Alberta w Kanadzie) oraz ich współpracownicy, przebadali 2 895 521 dorosłych mieszkańców Alberta, u których na początku doświadczenia nie stwierdzono problemów z nerkami.

"Biorąc pod uwagę wysoką zachorowalność i koszty związane z niewydolnością nerek, chcieliśmy oszacować skalę dolegliwości nerek i przedstawić ją w przejrzystym zestawieniu, łatwym do przekazania pacjentom, służbie zdrowia i politykom", stwierdził dr Turin.

Najistotniejsze punkty rezultatów badań:

·    W przybliżeniu, 1 na 40 mężczyzn i 1 na 60 kobiet w średnim wieku zachoruje na niewydolność nerek do czasu ukończenia 90 lat. Oznacza to 2,66% ryzyka wystąpienia choroby u mężczyzn i 1,76% ryzyka dla kobiet.

·    Ryzyko jest większe u osób z zaburzeniami czynności nerek (mężczyźni: 7,51% i kobiety: 3,21%) w porównaniu z osobami o stosunkowo dobrej kondycji nerek (mężczyźni: 1,01% i kobiety: 0,63%).

·    Ryzyko zachorowania jest konsekwentnie wyższe u mężczyzn, niezależnie od wieku i stanu nerek.

Autorzy doświadczenia zauważają, że aktualna średnia długość życia wynosi około 80 lat, co w pewnym stopniu zmienia skalę ryzyka.

"Zaobserwowane prawdopodobieństwo wskazuje, że jeśli obecne szacunki pozostaną niezmienione, blisko 1 na 93 (czyli około 1%) mężczyzn i 1 na 133 (lub 0,8%) kobiet w średnim wieku z prowincji Alberta, może w ciągu życia zachorować na niewydolność nerek", powiedziała dr Hemmelgarn.

Choroba ta dotyka obecnie 2 milionów osób na całym świecie, a liczba zachorowań stale wzrasta.

Objawy przewlekłej niewydolności nerek

Przewlekła niewydolność nerek to choroba polegająca na zaburzeniu prawidłowej czynności tych narządów. Wiąże się ze zmniejszeniem przesączania kłębuszkowego (GFR) oraz nieodwracalnej utraty nefronów. U każdego chorego objawy są inne, uzależnione od stopnia zaawansowania. Czasem niewydolność przebiega bezobjawowo, rozwijając si?... czytaj więcej

Sztuczna nerka pomoże pacjentom z niewydolnością nerek

Sztuczna nerka (Implantable Artificial Kidney) została opracowana po to, aby funkcjonować jak prawdziwa ludzka nerka – usuwać odpady i zachowywać składniki odżywcze niezbędne dla ciała. Według Implantable Artificial Kidney Corporation – organizacja, która testuje urządzenie – sztuczna nerka zawiera specjalne filtr... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy