Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rozwiązano XIX-wieczną zagadkę żółtej febry

Rozwiązano XIX-wieczną zagadkę żółtej febry

dodane 2012-08-10 11:24

Badania, które przeprowadził historyk dr Tim Lockley  - i które zostały opublikowane w dzienniku Social History - tłumaczą dlaczego w 1854 roku ponad połowę z 650 ofiar żółtej febry, która zaatakowała amerykańskie miasto Savannah w stanie Georgia, stanowili irlandzcy imigranci.

W XIX wieku żółta febra zaatakowała południowe stany Ameryki. W Nowym Orleanie zebrała krwawe żniwo wśród przybyłych tu Irlandczyków i Niemców.

Pojawiło się nawet przeświadczenie, że choroba jest mniej groźna niż np. tyfus, a do tego uchroni Stany przed zalewem imigrantów. Z tego powodu niektórzy zaprzeczali nawet występowaniu śmiercionośnej febry.

Analizując archiwa cmentarzy w Savannah - Laurel Grove i miejskiego, katolickiego, protokoły Savannah’s Board of Health oraz listy zmarłych opublikowanych w dzienniku Savannah Morning News , dr Lockley naliczył 650 ofiar, które zmarły tam w okresie od sierpnia do listopada 1854 roku. Wśród nich było 293 irlandzkich imigrantów.

Żółta gorączka jest chorobą tropikalną, występującą endemicznie na terenach Zachodniej Afryki, Karaibów i w Ameryce Łacińskiej. Nie można zarazić się nią od innej osoby. Do przenoszenia wirusa potrzebny jest wektor, którego rolę pełni samica komara Aedes aegypti .

W amerykańskiej Savannah epidemia skończyła się wraz z nastaniem pierwszych mrozów, które zabiły moskity.

W czasie epidemii czarni – prawdopodobobnie z powodu wrodzonych cech genetycznych – rzadziej niż biali zapadli na żółtą febrę. Wśród imigrantów z Kaukazu chorowało więcej dorosłych niż dzieci, a choroba przebiegała u tych drugich łagodnie lub bezobjawowo.

Chorowały głównie osoby, które wychowały się poza miastem i nie miały wcześniej styczności z wirusem. Od października do listopada żółta febra zabiła 80 mieszkańców Savannah. Tylko troje z nich nie było imigrantami.

Dla rozwoju epidemii kluczowy był fakt, że komar Aedes aegytpi jest bardziej aktywny w dzień i przyciąga go ludzki pot. Irlandzcy robotnicy pracowali na zewnątrz bez koszulek i w pełnym słońcu. Wielu z nich kilka razy dziennie pokonywało dystans 1 mili, żeby dotrzeć do pracy.

- Żółta febra była zdecydowanie chorobą „obcych”, jednak nie dlatego, że byli oni nieprzystosowani do warunków panujących w Savannah, ale ponieważ byli młodzi i pracowali na dworze, w pobliżu bagien, na których żerują komary – komentuje dr Lockley.


Objawy febry

Żółta febra należy do chorób zakaźnych, które najczęściej spotykane są w Afryce i Ameryce Południowej. Za wywołanie choroby odpowiedzialne są flawowirusy. Żółta febra przenoszona jest głównie przez komary. Choroba u niektórych przebiega łagodnie, natomiast u innych prowadzi do zgonu.... czytaj więcej

Żółta gorączka: 500 000 Etiopczyków potrzebuje szczepionki

Etiopczycy mobilizują się przeciwko żółtej gorączce. Od początku 2013 w Etiopii zdiagnozowano 6 nowych przypadków tej choroby. Konsekwencją jest wielka kampania szczepień, która rozpocznie się 10 czerwca, decyzją etiopskiego Ministerstwa Zdrowia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy