Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rola ojca w czasie ciąży

Rola ojca w czasie ciąży

dodane 2019-03-02 18:16

Wiadomość o ciąży, niezależnie czy planowanej czy nie, spada na mężczyznę jak grom z jasnego nieba. Miotają nim sprzeczne uczucia, gdyż często nie potrafi sobie wyobrazić, jak poradzi sobie w  nowej „funkcji” i czy będzie odpowiednim wsparciem dla kobiety. I słusznie, gdyż rola ojca w czasie ciąży jest równie ważna, jak i matki.

Rola przyszłego taty bez wątpienia jest nieoceniona w szczęśliwym doniesieniu ciąży. Dlatego też, gdy partnerka zachodzi w ciążę, mężczyzna nie może odsuwać się na bok, a wręcz przeciwnie, powinien być dużym wsparciem dla kobiety, gdyż kolejne dziewięć miesięcy będzie się kręciło tylko i wyłącznie wokół niej i przyszłego maluszka.

Przygotuj się do nowej roli

Wejście w rolę ojca jest trudne, gdyż początkowo wielu panów odczuwa strach – przed nową odpowiedzialnością i utrzymaniem rodziny a także lęk przed utratą swobody. Młodego tatę czeka duża ilość nowych wyzwań, co nie powinno odsuwać go od budowania relacji z dzieckiem. Ważne, aby być równorzędnym partnerem dla kobiety w rozmowach o dziecku, wspólnie czytając magazyny i książki dla rodziców.

Mężczyzna musi być przygotowany na humory żony, które będą zmieniać się jak w kalejdoskopie, dlatego należy (starać się) zrozumieć pewne zmiany zarówno fizyczne jak i emocjonalne kobiety podczas ciąży. Dlatego też, jako równorzędny partner należy troszczyć się o samopoczucie młodej mamy, towarzyszyć w wizytach u lekarza, chodzić do szkół rodzenia oraz jak najczęściej rozmawiać o tym, jak będzie wyglądało wspólne życie po przyjściu dziecka na świat.

Zrozumieć kobietę

Jako przyszły tata, pamiętaj też o tym, że kobieta także przeżywa wejście w nową rolę, dlatego nie powinieneś mieć pretensji do żony za to, że skupia się wyłącznie na dziecku - równocześnie nie pozwól na to, żeby myślała, iż ciężar wychowania należy wyłącznie do niej.

Weź na siebie część obowiązków domowych, pójdź na zakupy, a żonie pozwól na chwilę relaksu i odpoczynku, by odczuła, że nie tylko jest przyszłą mamą, ale też kobietą i ma prawo do chwili dla siebie. Ważna jest również szczera rozmowa z partnerką w chwili słabości, aby zrozumieć wzajemne uczucia. Pozwól żonie na niezrozumiałe czasami nastroje – jej ciało przeżywa przecież hormonalną rewolucję. Gdy kobieta jest szczęśliwa, ciesz się razem z nią, a gdy zalewa się łzami – przytul, pociesz i pozwól jej się nad sobą poużalać.

Więź emocjonalna z dzieckiem

Jeszcze przed porodem powinieneś budować emocjonalną więź z przyszłym maleństwem. Kontakt z dzieckiem w trakcie ciąży jest bardzo ważny, dlatego rozmawiaj z nim, opowiadaj jak wygląda świat zewnętrzny, czytaj mu książki, głaszcz i przytulaj się do brzuszka. Słuchając Twojego głosu, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży, dziecko odczuje Twoją bliskość, a po urodzeniu się rozpozna Cię.

Uczestnictwo w życiu dziecka od pierwszych chwil jego istnienia spowoduje, że partnerka będzie darzyła Cię zaufaniem i będzie odczuwała Twoje codzienne wsparcie. Takim sposobem okazujesz kobiecie zaangażowanie, widzi, że przechodzicie przez to razem i że nie zostanie sama.

Chwile słabości

Czasami przebywanie z kobietą w ciąży 24 godziny na dobę bywa męczące. Nie ma nic złego w tym, że chcesz się wygadać, np. przyjacielowi. Czasami można się nawet poskarżyć na partnerkę – ona  zapewne robi to samo, żaląc się przyjaciółkom i choćbyś pomagał jej całym sobą, często możesz poczuć się niedoceniony. Nie zapominaj również o sobie, bowiem wspieranie kobiety w trakcie ciąży jest naprawdę ciężką pracą.

Pamiętaj o wysypianiu się, zdrowym odżywianiu oraz ćwiczeniach. Dobra kondycja na pewno się przyda, kiedy po urodzeniu maleństwa, mama będzie miała chwile słabości – wówczas wesprzesz ją siłą i energią, nosząc czy usypiając dziecko. Zagospodaruj też chwilę przyjemności dla siebie i rób to, co lubisz. Pograj w siatkówkę, wyjdź do kina z kolegą, spotkaj się z kumplami. To, że jesteś „tatą w ciąży”, nie oznacza, że powinieneś rezygnować z przyjemności, o ile nie skończy się to imprezą do rana!

Jestem już tatą

Dziecko przyszło na świat, pojawiły się kolejne nowe wyzwania. Na początek, weź kilka dni wolnego, aby być przy kobiecie i dziecku na każde zawołanie. Przygotuj śniadanie dla żony, w trakcie gdy karmi dziecko, wstawaj na zmianę z kobietą w nocy do dziecka i wyjdź razem z nimi na wspólny spacer.

Zorganizuj też z głową pierwsze kontakty zewnętrzne – po urodzeniu maluszka każdy będzie chciał je zobaczyć i będzie was chciało odwiedzić wiele osób. Dlatego przez pierwsze dni i tygodnie zapewnij spokój i bezpieczeństwo dla matki i dziecka. Pozwól na kontakty z najbliższą rodziną, teściową i własną mamą, które będą chciały pomóc i obdarzyć Was cennymi wskazówkami, które bez wątpienia okażą się nieocenione.

Nie obawiaj się, że nie poradzisz sobie z nową rolą – wszystkiego nauczysz się z czasem. Przewijanie, karmienie i kąpiel - umiejętności te bardzo szybko wpadną w krew. Nie zapominaj o tym, żeby wspierać też swoją ukochaną, młodą mamę, która także uczy się dostosować do nowych warunków. Nie zapominaj okazywać jej uczuć i wsparcia emocjonalnego – zapewnij o tym, że ją kochasz i jaką jest wspaniałą mamą i żoną. To bardzo naturalne, że kobieta po porodzie przeżywa smutek i przygnębienie, dlatego okazując jak najwięcej miłości i akceptacji, tym szybciej w domu zagości porządek i spokój.

Nowonarodzone dziecko może dać młodym rodzicom w kość. Ale pierwsze chwile słabości mijają bardzo szybko i wkrótce będziecie potrafili poradzić sobie w każdej sytuacji. Bądź „siłą spokoju” i oparciem dla żony zarówno w trakcie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Pamiętaj, że Twoja rola jest równie ważna, co kobiety, a jeśli czujesz się niedoceniony – nie bój się o tym rozmawiać, przecież też masz prawo do chwili załamania! Przeżywając ciążę wspólnie z żoną, będziesz szybko potrafił zaadaptować się do nowych zmian w Waszym życiu.

Autor: Agnieszka Witek

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka

Atakuje nagle, nie wykazując wcześniej żadnych, niepokojących symptomów. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby między 10. a 30. rokiem życia. Pojawić może się jednak zarówno w znacznie wcześniejszym jak i późniejszym okresie i wtedy też bywa szczególnie niebezpieczne.... czytaj więcej

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to m... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy