Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rola mężczyzny w czasie ciąży i porodu: Co czuje mężczyzna?: Jak może pomóc?

Rola mężczyzny w czasie ciąży i porodu: Co czuje mężczyzna?: Jak może pomóc?

dodane 2019-06-07 15:45

Ojcem zostaje się w momencie, kiedy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski. Czyli na samym początku ciąży, a nie dopiero po narodzinach dziecka. Podczas tych dziewięciu miesięcy nie tylko matka nawiązuje kontakt psychiczny z potomkiem, ale również tata.

A z kolei dla kobiety starania mężczyzny są naprawdę ważne. Nawet jeżeli przyszła mama nie daje poznać po sobie zmęczenia i nie prosi o pomoc, partner powinien wyciągnąć do niej pomocną dłoń.

Czego boi się mężczyzna w czasie ciąży partnerki?

W pierwszych miesiącach ciąży kobiety przyszłemu tacie może towarzyszyć dezorientacja, a nawet lęk. Przede wszystkim przed radykalnymi zmianami. Pojawienie się dziecka to zawsze rewolucja, która wywraca życie obojga partnerów do góry nogami. Wyrzeczenia i zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń może wywołać w mężczyźnie strach. Ale nie do końca jest tak, że przyszły ojciec boi się jedynie o utratę wolności, czy swobody. Martwi się również, czy sprosta nowym obowiązkom wynikającym z roli taty.

Oswojenie z informacją o ciąży przychodzi u mężczyzny mniej więcej w drugim trymestrze. Mijają pierwsze wątpliwości, przyszły ojciec zapewne miał już okazję towarzyszyć kobiecie w trakcie badania USG. Odżywa również życie seksualne partnerów. To ważne, ponieważ podczas tych dziewięciu miesięcy mężczyzna może czuć się odsunięty lub zaniedbywany. Szczególnie ostatnie miesiące przed porodem niosą ze sobą ryzyko takich odczuć. W tym czasie można zdecydować się chociażby na zajęcia w szkole rodzenia, co jednocześnie pozwoli na wspólne spędzenie czasu.

Jak wspierać przyszłą mamę?

Burza hormonów, tak najprościej można określić to, co dzieje się w organizmie kobiety podczas ciąży. Nagłe, nieuzasadnione wybuchy płaczu i euforia. Te dwa stany ciągle się ze sobą przeplatają. Najważniejsza w takim przypadku jest wyrozumiałość wobec zmiennego humoru kobiety. Czasami ona sama nie jest w stanie uzasadnić, dlaczego zachowała się tak, a nie inaczej. Dlatego przyszły tata musi uzbroić się w cierpliwość i być dla partnerki towarzyszem.

Mężczyzna nie może dać również odczuć partnerce, że przestała go pociągać. Jej mniemanie o własnej atrakcyjności w czasie ciąży może się mocno obniżyć. To oczywiste, że wygląd zewnętrzny przyszłej mamy ulega dużym zmianom. Piersi i brodawki się powiększają, skóra może ulegać rozstępom oraz przebarwieniom, ale to wszystko naturalne metamorfozy. Przy zachowaniu odpowiedniej diety po porodzie wszystko powinno powrócić do sytuacji sprzed ciąży. Warto zatem w tym okresie zaakceptować kobietę taką, jaka jest.

Nie tylko przyszła mama musi dbać o dobrą kondycję w czasie ciąży. Trzeba pamiętać, że pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka, to czas, kiedy kobiecie brakuje sił i energii. Jest wtedy zmęczona dziewięcioma miesiącami ciąży i samym porodem. Dlatego nieoceniona będzie energia i werwa ojca, który dzięki nagromadzonym siłom nie uchyli się przed opieką nad niemowlakiem.

Czy towarzyszyć partnerce w czasie porodu?

Według niektórych ginekologów - położników obecność ojca w czasie porodu może nawet przedłużyć narodziny dziecka. Nie zawsze jego towarzystwo może uspokoić rodzącą partnerkę, wręcz przeciwnie. Zbędne pytania i nerwy, które towarzyszą samemu mężczyźnie, są w stanie utrudnić proces narodzin. Z wieloletniego doświadczenia ginekologów - położników wynika, że kobieta powinna na czas porodu wyłączyć myślenie. Musi skupić się tylko na jednym: wydaniu na świat dziecka. Towarzystwo i aktywność mężczyzny może rozpraszać rodzącą. Nie jest to jednak takie oczywiste i jednoznaczne.

Wielu twierdzi, że wspólne przeżywanie tego momentu może wzmocnić relację między partnerami. Ponadto przy ewentualnych komplikacjach mężczyzna może wpłynąć uspokajająco na rodzącą. Może chociażby potrzymać ją za rękę. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na obecność podczas porodu, faktycznie należy służyć pomocą.

Z pewnością otuchy nie dodadzą ojcowie z kamerami. To samo tyczy się mężczyzn o słabych nerwach. Nie może dojść do sytuacji, w której kobieta nie skupi się na rodzeniu, tylko będzie zamartwiać się o swojego ledwie trzymającego się na nogach partnera. Niektórzy obawiają się, że po wspólnym rodzeniu życie erotyczne ulegnie pogorszeniu. Za i przeciw jest zatem wiele. Jednak jedno nie ulega wątpliwości: decyzja o ewentualnej obecności mężczyzny na sali porodowej musi zostać podjęta wspólnie.

Autor: Bartosz Dybała

Objawy niewydolności szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy to schorzenie, które dotyka wiele kobiet spodziewających się dziecka. Polega ono na przedwczesnym rozszerzeniu się szyjki macicy, w efekcie czego dość często ciąża kończy się poronieniem bądź też porodem przedwczesnym.... czytaj więcej

Objawy ciąży rzekomej

Ciąża rzekoma jest to zaburzenie psychiczne u kobiet, które mimo, iż nie są w ciąży, mają objawy, które mogłyby sugerować, że urodzą dziecko. czytaj więcej

Zobacz tagi:  ciąża, poród

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy