Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Reumatoidalne zapalenie stawów: gdzie jesteśmy?

Reumatoidalne zapalenie stawów: gdzie jesteśmy?

dodane 2011-07-10 09:21

Przewlekła degeneracyjna choroba zapalna, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, to choroba mocno upośledzająca. W czasie kongresu European League against Rhumatism, który miał miejsce kilka dni temu, specjaliści mogli podsumować skuteczność wszystkich terapii oraz przyszłe możliwe postępy.

Reumatoidalne zapalenie stawów dotyka dzisiaj w samej tylko Francji jakieś 250 000 – 300 000 pacjentów. Choroba ta, wyjątkowo upośledzająca, ponieważ atakuje ona stawy, była przedmiotem wielu prezentacji w takcie ostatniego kongresu European League against Rhumatism (Eular), który właśnie odbył się w Londynie.

A nowiny są raczej zachęcające. Oto spotkanie z doktorem Jean Sibilia, reumatologiem w CHU w Strasbourgu.

Jedno z badań, które było przedstawione na kongresie, potwierdziło lekarzom znaczenie bardzo wczesnego leczenia pacjentów, a przede wszystkim stałego ich obserwowania w celu dobrania jak najlepszej terapii.

Jak uważa profesor Jean Sibilia, metotreksat pozostaje podstawowym lekiem dla reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jego powiązanie z bioterapią – w tym przypadku lek z grupy anty-TNF alfa – jest szczególnie skuteczne i użyteczne u pacjentów, którzy prezentują bardzo surową postać choroby. Oto dlaczego tak ważne jest już od pierwszych miesięcy leczenia, bardzo regularne obserwowanie pacjentów, aby twierdzić, czy nie następuje remisja choroby.

Jeśli ich choroba pozostaje aktywna, uciekamy się wtedy do pomocy bioterapii, wyjaśnia specjalista.

Nadzieje na przyszłość

Dane te również pozwalają zrozumieć, po raz pierwszy, że leczenie dzięki jednym z tych leków anty-TNF może być zatrzymane u niektórych pacjentów, po opanowaniu choroby, bez utraty jego skuteczności. Dodatkowe badania są niezbędne, aby potwierdzić te rezultaty.

Uczestnicy kongresu w końcu dyskutowali również nad kwestią markerów prognozowania reumatoidalnego zapalenia stawów. Pozwalają one dzisiaj przewidzieć rozwój choroby, a więc i lepiej ukierunkować leczenie.

Dzisiaj jesteśmy w stanie przewidzieć skuteczność danej molekuły w zależności od cech charakterystycznych pacjenta oraz jego choroby, podsumowuje profesor Jean Sibilia.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną. Schorzenie wiąże się z uwarunkowaniami genetycznymi, jak również zakażeniem wirusami i innymi drobnoustrojami. Za wyzwolenie objawów odpowiedzialne są różne czynniki. Może to być przebyty poród, wysiłek fizyczny, stres, uraz czy zakażenie... czytaj więcej

Objawy infekcyjnego zapalenia stawów

Zapalenie stawów jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem gdyż powoduje przewlekły, przenikliwy ból stawów i mięśni. Powoduje ono znaczne ograniczenia ruchomości oraz zaburzenia czynności układu ruchu. Obok reumatoidalnego zapalenia stawów występuje również infekcyjne zapalanie stawów.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy