Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Regularne ściąganie kamienia z zębów zmniejsza ryzyko dla serca

Regularne ściąganie kamienia z zębów zmniejsza ryzyko dla serca

dodane 2011-11-22 14:31

Według badania opublikowanego pod koniec zeszłego tygodnia, regularne ściąganie kamienia oraz czyszczenie zębów przez dentystę redukuje ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu, odpowiednio o 24% i o 13%. Wiedzieliśmy już wcześniej, że ściąganie kamienia nazębnego to istotna kwestia dla zdrowia naszych zębów.


Ale, aż do tej pory nie znaliśmy w pełni rozmiarów tego działania na nasz organizm. W rzeczywistości, kamień wynika z płytki nazębnej, czyli z białawej substancji, która odkłada się na powierzchni zębów i która się mineralizuje z czasem, kiedy szczotkowanie jej nie usuwa.

Kamień nazębny jest złożony z protein śliny oraz z produktów spożywczych, ale zawiera również bakterie i toksyny, które te mikroorganizmy wydzielają. W badaniu, które zostało przedstawione na corocznej konferencji American Heart Association (AHA) w Orlando, naukowcy opisują, w jaki sposób udało im się odkryć, że regularne usuwanie kamienia nazębnego może mić korzystne działanie dla zdrowia sercowo-naczyniowego.

Aby dotrzeć do takich konkluzji, kardiolodzy z Tajwanu obserwowali przez siedem lat średnio ponad 51 000 dorosłych, którzy poddawali się usuwaniu kamienia nazębnego całkowicie bądź częściowo.

Równocześnie, badacze obserwowali również kontrolną grupę dorosłych, którzy nigdy nie czyścili zębów u dentysty. Żaden z uczestników tego badania nie był ofiarą ataku serca ani ataku mózgu na początku naszego projektu, sprecyzowali autorzy.

To dlatego udało im się zaobserwować, że ryzyko zawału serca oraz ataku mózgu było znacząco zredukowane u tych, którzy korzystali z regularnego usuwania kamienia nazębnego.

Więcej konkretów

Ci ludzie, którzy poddawali się regularnemu czyszczeniu zębów, byli zagrożeni mniej o 24% i 13% odpowiedniu, w porównaniu do osób, które nie miały wykonywanych tego typu zabiegów dentystycznych.

Protekcja przeciwko chorobom serca i układu krążenia oraz przeciwko przypadkom udaru mózgu były znacznie większe u ludzi, którzy chodzili ściągać kamień nazębny przynajmniej raz w roku, stwierdza doktor Emily (Zu-Yin) Chin, kardiolog w kombatanckim szpitalu generalnym w Taipei, jedna z głównych autorów badania.

Lekarze uważają, że ściąganie kamienia nazębnego wykonywane często to takie, które jest praktykowane przy najmniej dwa razy albo więcej co dwa lata.

Jednakże, jeszcze przed tym odkryciem, zła higiena zębów była już wiązana przez specjalistów z zaostrzonym ryzykiem chorób serca oraz układu krążenia. Tak więc, generalnie, nie jest to wielką niespodzianką.

Myślisz, że masz kiepskie zdrowie? Twoje ryzyko demencji jest większe

Ludzie, którzy oceniają, że ich zdrowie jest marne, są blisko dwa razy bardziej zagrożeni rozwojem demencji, wyjaśnia nowe badanie, opublikowane w naukowym przeglądzie Neurology. czytaj więcej

Objawy kwasowej erezji zębów

Dziwne bóle zęba przy jedzeniu czy nawet wypiciu napoju, zwłaszcza wysoko słodzonego oraz gazowanego, mogą świadczyć o kwasowej erozji zębów, która odbierana może być również jako nadwrażliwość. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy