Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rak u dziecka nie zagraża małżeństwu rodziców

Rak u dziecka nie zagraża małżeństwu rodziców

dodane 2012-04-13 07:20

Rodzice dzieci chorych na raka mogą się znajdować w sytuacji emocjonalnego napięcia, ale nie rozwodzą się częściej niż inne pary, stwierdza całkiem nowe badanie. Naukowcy bowiem odkryli, że pośród ponad 47 000 duńskich par z dziećmi, rodzice dzieci, które chorowały na raka, nie byli bardziej zagrożeni niż inni rodzice rozwodem albo separacją.

Obawiano się od dawna, że tak traumatyczne wydarzenie jak diagnoza raka u dziecka, może prowadzić do rozwodu, mówi doktor Christoffer Johansen z duńskiego towarzystwa raka Danish Cancer Society Research Center w Kopenhadze. Ale my, w osatatecznym rozrachunku, nie zaobserwowaliśmy tego. To, co zaobserwowaliśmy, to fakt, że ludzie są po prostu w stanie poradzić z tym sobie.

Oczywiście, niektórzy rodzice dzieci chorych na nowotwory rozwodzą się, przyznaje doktor Christoffer Johansen. Ale te odkrycia sugerują, że proporcja ta nie jest większa niż przeciętnie .

Doktor Christoffer Johansen oraz jego koledzy o swoich odkryciach donoszą w przeglądzie naukowym Pediatrics.

Badanie to zostało oparte o dane na temat rodziców 2 450 dzieci, które zostały zdiagnozowane w kierunku raka w latach 1980 – 1997; a także na temat rodziców 44 853 dzieci zdrowych. Każde dziecko z rakiem zostało porównane z około osiemnaściorgiem innych dzieci, tej samej płci i w tym samym wieku.

Przez 20 lat, jak stwierdziła ekipa z Danish Cancer Society Research Center, którą kierował doktor Christoffer Johansen, rodzice dzieci z rakiem wcale nie byli bardziej zagrożeni rozwodem albo zerwaniem (w przypadku par mieszkających razem, nie będących małżeństwem).

Pod uwagę wzięto również takie czynniki jak status zatrudnienia rodziców oraz ich przychody.

To, czy dziecko przeżyło raka, czy nie, nie miało również znaczącego wpływu na los pary, podkreślają jeszcze duńscy badacze.

Liczba rozwodów nie była większa niż ta, której byśmy się spodziewali na łonie populacji generalnej. Uważam, że jest to dość uspokajające, mówi doktor Christoffer Johansen.

Jednakże, ważny jest fakt, że badanie było przeprowadzone w tak małym kraju jak Dania. A doktor Christoffer Johansen podkreśla jeszcze, że istnieje jeszcze kwestia różnic kulturowych dla każdego kraju, włączając w to także postrzeganie małżeństwa i rozwodu oraz rolę kobiety w rodzinie.

W Danii, na przykład, pracujące kobiety-matki są o wiele bardziej powszechne niż kobiety-matki zostające w domu. Ale, jak dodaje jeszcze doktor Christoffer Johansen, w zasadzie, odkrycia dokonane przez niego można przełożyć na inne kraje.

Co więcej, badanie to wcale nie zamierza przekonywać, że żadna z tych par nie doświadczyła problemów w związku po tym, jak u ich dzieci zdiagnozowano nowotwór.

Jeżeli rodzice czują, że potrzebują pomocy, powinni jej poszukać , dodaje jeszcze duński naukowiec. W Danii, na przykład, rodzice dzieci chorych na raka mogą szukać pomocy w grupach społecznościowych, takich jak duńskie stowarzyszenie raka, Danish Cancer Society.

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka

Atakuje nagle, nie wykazując wcześniej żadnych, niepokojących symptomów. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby między 10. a 30. rokiem życia. Pojawić może się jednak zarówno w znacznie wcześniejszym jak i późniejszym okresie i wtedy też bywa szczególnie niebezpieczne.... czytaj więcej

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to m... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy