Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rak szyjki macicy: szczepionka jest dobra, według pewnego badania australijskiego

Rak szyjki macicy: szczepionka jest dobra, według pewnego badania australijskiego

dodane 2011-06-26 08:47

W całkowitej wyeliminacji raka szyjki macicy, który dotyka 500 000 kobiet każdego roku na całym świecie, szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego zdaje się przynosić owoce. Tak przynajmniej stwierdza badanie autralijskie, po trzech latach programu szczepień.

Dobre rezultaty jednak nie mogą być przypisywane jedynie samej szczepionce.

Czy jest to pierwszy "skutek szczepionki" anty-HPV (wirus brodawczaka ludzkiego)? Lekarza australijscy, którzy ocenili w swoim kraju wpływ programu szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy, odnotowują, iż trzy lata po rozpoczęciu szczepień, korzyści z nich wypływające już dały się odczuć.

W każdym razie, na pewno jeśli chodzi o pojawianie się uszkodzeń przedrakowych.

Od kilku lat, wprowadzenie dwóch szczepionek profilaktycznych (Cervarix oraz Gardasil) daje wielką możliwość uchronienia wielkiej liczby kobiet przez rakiem szyjki macicy. Jest to poważna sprawa, ponieważ jest to drugi najczęściej zdarzający się typ raka u kobiet.

Każdego roku, na skalę światową, odnotowuje się ponad 500 000 nowych przypadków tej choroby. We Francji, na przykład, co roku diagnozuje się 3 000 nowych przypadków raka szyjki macicy, które powodują 1 000 zgonów.

Co mówią rezultaty badania australijskiego?


W kwietniu 2007 roku, rząd australijski był pierwszym rządem, który wdrożył zorganizowany program szczepień przeciwko HPV. Program ten został oparty głównie na:

- darmowym szczepieniu w środowisku szkolnym dziewcząt w wieku od 12 lat do 18 lat, szczepionką czterowalentną Gardasil;

- szczepieniu w gabinetach medycznych proponowanym kobietom aż do 26 roku życia.

Doktor Julia Brotherton oraz jej koledzy z Melbourne zebrali w 2010 roku dane ze Stanu Victoria, drugiego stanu w kraju pod względem liczby populacji. Następnie, dane te zostały porównane z danymi z okresu poprzedzającego uruchomienie programu szczepień.

Opublikowane ostatnio w przeglądzie naukowym The Lancet , rezultaty tego badania sugerują spadek o 38% pojawiania się uszkodzeń przedrakowych wysokiego stopnia u młodych dziewczyn w wieku powyżej 18 lat. Rezultat ten jest naprawdę spektakularny.

Szczepionka ta jest jedynym czynnikiem takiej poprawy?

Ciągle w tym samym numerze The Lancet, lekarki Mona Saraiya i Susan Hariri z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w Atlancie, w Stanach Zjednoczonych, podpisują artykuł wstępny, który relatywizuje, w pewnym stopniu, zasięg takiego stwierdzenia.

Tytuł, który wybrały dla swojego artykułu biorącego udział w tej debacie, dużo mówi na temat ich sceptycyzmu: „Efekt szczepionki anty-HPV: szklanka jest do połowy pusta czy w połowie pełna?”

Autorki przede wszystkim naciskają na fakt współistnienia tego programy szczepień z wprowadzeniem nowych reguł dotyczących wykrywania oraz leczenia uszkodzeń przedrakowych w Australii. Mona Saraiya i Susan Hariri zapytują w ten sposób o część zasług, które można by przypisywać każdemu z tych czynników w obserwowanym sukcesie.

I konkludują, iż badania epidemiologiczne przeprowadzone w sposób bardziej rygorystyczny będą niezbędne, aby ustalić z całą pewnością wpływ szczepień na poziom zachorowalności na raka szyjki macicy.

Współistnienie prac przywoływanych w piśmie The Lancet usprawiedliwia bez wątpienie postawę, jaką przyjęły władze zdrowotne. W większości krajów, nie ma nawet mowy o tym, żeby w walce z rakiem szyjki macicy polegać jedynie na szczepionce i zaniedbywać wykrywanie przez regularne badania cytologiczne...Rak szyjki macicy: przełomowe odkrycie

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (Human Papilloma Virus), według badania opublikowanego w przeglądzie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), jest odpowiedzialny głównie za raka szyjki macicy, poprzez przytwierdzanie się do jednego szczególnego typu komórek tego organu, powodując rozwó... czytaj więcej

Wirus HPV powiązany z rakiem przełyku

University of New South Wales donosi, że wirus HPV nie tylko wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy, odbytu i narządów płciowych, ale także trzykrotnie podnosi ryzyko zachorowania na raka przełyku OSCC (oesophageal squamous cell carcinoma).... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy