Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rak szyjki macicy: przełomowe odkrycie

Rak szyjki macicy: przełomowe odkrycie

dodane 2012-06-14 09:27

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (Human Papilloma Virus), według badania opublikowanego w przeglądzie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), jest odpowiedzialny głównie za raka szyjki macicy, poprzez przytwierdzanie się do jednego szczególnego typu komórek tego organu, powodując rozwój choroby.


Specyficzna strefa szyjki macicy może być odpowiedzialna za większość przypadków nowotworów. W rzeczywistości, ma się ona składać bowiem ze szczególnych typów komórek, do których przytwierdza się wirus HPV.

Zespół, którym kierował dr Christophe Crum, przełożony jednostki patologii ciąży w Brigham and Woman's Hospital w Bostonie w Stanach Zjednoczonych, wykazał, że komórki te posiadają podpis genetyczny stwierdzany również w komórkach nowotworowych raka szyjki macicy.

Oznacza to, że komórki te byłyby miejscem sprzyjającym dla rozwoju wirusa.

Identyfikując ten region, badacze zyskują szansę na ukierunkowanie poszukiwań uszkodzeń przedrakowych, a tym samym lepsze przystosowanie terapii, o ile stwierdzi się obecność nowotworu.

Naukowcy z Brigham and Woman's Hospital wykazali również, że usunięte komórki się nie regenerują, a to oznacza, że być może jesteśmy na nowym tropie w kierunku lepszej prewencji nowotworowej.

Wystarczyłoby więc usunąć „wadliwy” region u młodej kobiety, zanim jeszcze będzie ona miała kontakt z wirusem HPV, aby w ten sposób ją przed nim chronić.

Jednakże, jak zastrzegają badacze, trzeba będzie przeprowadzić jeszcze dodatkowe badania, aby ocenić stosunek korzyść - ryzyko prewencyjnej ablacji tych komórek.

Co nie zmienia faktu, że odkrycie to pozwala już teraz na przeprowadzanie bardziej konkretnych badań nad rakiem szyjki macicy.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, choroba ta dotyka około 500 000 kobiet co roku, z czego połowa umiera.

Mimo opracowania skutecznej szczepionki, która działa przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, wirus HPV pozostaje w dalszym ciągu czynnikiem wyzwalającym chorobę w 99% przypadków.

Rak szyjki macicy: szczepionka jest dobra, według pewnego badania australijskiego

W całkowitej wyeliminacji raka szyjki macicy, który dotyka 500 000 kobiet każdego roku na całym świecie, szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego zdaje się przynosić owoce. Tak przynajmniej stwierdza badanie autralijskie, po trzech latach programu szczepień.... czytaj więcej

Wirus HPV powiązany z rakiem przełyku

University of New South Wales donosi, że wirus HPV nie tylko wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy, odbytu i narządów płciowych, ale także trzykrotnie podnosi ryzyko zachorowania na raka przełyku OSCC (oesophageal squamous cell carcinoma).... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy