Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rak piersi: komórki tłuszczowe mają zmieniać komórki nowotworowe

Rak piersi: komórki tłuszczowe mają zmieniać komórki nowotworowe

dodane 2011-04-18 12:56

|

biomedical.pl

Nowe badanie, które zostalo zaprezentowane ostatnio na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Kancerologicznego, pozkazuje, że komórki tłuszczowe być może są w stanie zmieniać komórki nowotworowe w piersi, czyniąc je bardziej agresywnymi.

Przybranie na wadze może być przyczyną nawrotu raka piersi, jeśli wierzyć ostatniemu badaniu na ten temat. Albowiem, według rezultatów nowych prac badawczych, w momencie, kiedy dana pacjentka przybiera o 10% na wadze, ryzyko nawrotu raka piersi u niej może się zwiększyć o 14%, w stosunku do pacjentek, które utrzymują wagę identyczną albo stałą.

A to wszystko z powodu komórek tłuszczowych, nazywanych adipocytami, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych, wyjaśnia pismo Science et Avenir.

Philippe Vallet i Catherine Muller, z Uniwersytetu Paul Sabatier w Tuluzie, we Francji, prowadzili hodowlę komórek raka piersi oraz adipocytów.

Zaobserwowali dzięki temu, że adipocyty wydzielały liczne proteiny, kiedy tylko weszły w kontakt z komórkami raka piersi. Komórki tłuszczowe wchodziły w interakcje z komórkami nowotworowymi i sprzyjały ich rozprzestrzenianiu, inaczej mówiąc.

Koabitacja tych komórek może więc w konsekwencji skutkować tym, iż komórki rakowe staną się bardziej agresywne.

Poza tym, po teście przeprowadzonym na szczurach, badacze zaobserwowali również, iż połączenie komorek nowotworowych oraz tłuszczowych powoduje tworzenie się metastaz.

Dzisiaj, naukowcy muszą jeszcze pochylić się nad kwestią mechanizmów, które popychają komórki tłuszczowe do czynienia komórek nowotworowych bardziej agresywnymi.

Interleukina 6, proteina zapalenia wydzielana przez adipocyty, może odgrywać bardzo ważną rolę.

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Rak piersi: dziesięć różnych chorób?

Naukowcy, którzy przeprowadzili duże międzynarodowe badanie genetyczne nad rakiem piersi, mówią teraz, że można chorobę tę sklasyfikować w 10 podtypów. Jest to dobra nowina, ponieważ dzięki temu będzie można lepiej przystosować metody leczenia do każdego indywidualnego pacjenta. Badanie opublikowane zostało w prz... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy