Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rak piersi: dziesięć różnych chorób?

Rak piersi: dziesięć różnych chorób?

dodane 2012-04-19 11:56

Naukowcy, którzy przeprowadzili duże międzynarodowe badanie genetyczne nad rakiem piersi, mówią teraz, że można chorobę tę sklasyfikować w 10 podtypów. Jest to dobra nowina, ponieważ dzięki temu będzie można lepiej przystosować metody leczenia do każdego indywidualnego pacjenta. Badanie opublikowane zostało w przeglądzie naukowym Nature.

Okazuje się, że naukowcy z centrum badawczego Cancer Research UK (CRUK) odnaleźli również wiele kompletnie nowych genów, które powodują raka. W ten sposób, mamy nowe potencjalne cele, które mogą być namierzane przez nowe leki.

Doktor Carlos Caldas, z CRUK's Cambridge Research Institute i z uniwersyetetu University of Cambridge, współprowadzący to badanie, mówi: odkrycia te oznaczają, że rak piersi powinien od teraz być widziany jako termin określający większą liczbę chorób. Generalnie, w naszych badaniach poszliśmy krok dalej: od oglądania raka piersi pod mikroskopem do poznania jego molekularnej anatomii.

Badania te nie wpłyną na kobiety diagnozowane z rakiem piersi dziś. Ale w przyszłości? Pacjentki będą otrzymywały leki celowane, wymierzone w genetyczne ślady ich nowotoworów.

Rak piersi jest najpowszechniejszym nowotworem pośród kobiet na całym świecie: 16% wszystkich nowotworów, na które chorują kobiety, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia.

Badanie z zeszłego roku, przeprowadzone przez amerykański instytut Institute for Health Metrics and Evaluation odkryło, że liczba globalnych przypadki raka piersi wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu zaledwie trzech dekad: z 641 000 przypadków w 1980 do 1 600 000 przypadków w 2010 roku. Wzrost ten znacznie przekracza globalny wzrost populacji, mówi World Health Organization.

Zespół, którym kierował doktor Carlos Caldas, przebadał 2 000 próbek nowotworów pobranych od kobiet 5 – 10 lat temu. Aby badania były jak najbardziej dokładne, naukowcy przestudiowali zarazem DNA i RNA (RNA przekłada DNA na proteiny).

Mapa molekuł 


Połączone analizy DNA i RNA pomogły ujawnić tożsamość genów, które znane są ze swojego charakteru onkogennego, to znaczy, które są znane z tego, iż powodują raka. Jak również, poznano geny, które chronią przed rakiem.

Pozwoliło to na ponowne sklasyfikowanie raka piersi i tym samym powstało 10 nowych kategorii, które zostały oparte bardziej na aktywności genów niż na bieżących testach, które szukają obecności biomarkerów raka piersi. Biomarkerem raka piersi mogą być na przykład receptory estrogenowe albo receptor na powierzchni komórki, tak zwany HER2.

Aktualnie, do dyspozycji mamy takie leki jak tamoxifen, arimidex, femara, które blokują aktywność estrogenów – jest to rodzaj terapii celowanej u pacjentów, których nowotwór produkuje duże ilości receptorów estrogenowych ER. Istnieje również herceptyna, którą podaje się pacjentom z nowotworami zależnymi od HER2.

Doktor Harpal Kumar z Cancer Research UK mówi: nowe badania pomogą onkologom stawiać bardziej precyzyjne diagnozy w przypadku każdej pacjentki z rakiem piersi. Będziemy mogli upewnić się, że naprawdę przepisujemy właściwe lekarstwo właściwej kobiecie.

Badania te dodatkowo zmieniają sposób, w jaki myślimy o raku piersi. Nie jest to już jedna choroba, ale 10 całkiem odmiennych chorób, które zależą od tego, które geny są włączone, a które nie są.

Doktor Samule Aparicio, kolejny współautor badania, stwierdza: ponowna klasyfikacja raka piersi to nowa molekularna mapa raka piersi, która posłuży do opracowania nowych leków.

Naukowcy teraz mówią, że zajmą się konkretnymi badania na poszczególnych genach, aby sprawdzić, w jaki sposób wpływają one na rozwój nowotworów.

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Rak piersi u mężczyzn: niska świadomość kosztuje życie, mówi nowe badanie

Częstość występowania raka piersi u mężczyzn wynosi mniej niż jeden procent. Ale kiedy to mężczyzna zachoruje, często nowotwór jest już w bardzo zaawansowanym stadium w momencie diagnozy, stwierdza nowe badanie. Badanie to, opublikowane w Journal of Clinical Oncology, przyglądało się rakowi piersi w sześciu krajach na świecie... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy