Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

dodane 2011-07-02 09:42

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie.

Badanie to zostało przeprowadzone na ponad 1 800 kobietach, które przeszły zachowawczą operację piersi (lumpektomię), po której następowała chemioterapia wspomagająca albo terapia hormonalna.

Wszystkie pacjentki były leczone wcześniej przy pomocy radioterpii piersi, a niektóre spośród nich otrzymały również wcześniej dodatkową radioterpię sąsiadujących węzłów chłonnych.

Po pięcioletniej obserwacji, analiza danych wskazała, że u kobiet leczonych dodatkową radioterapią, poziom przeżycia bez nawrotów poprawił się o ponad trzydzieści procent. Dane te zawierały spadek o 41% poziomu nawrotu raka piersi oraz gruczołów limfatycznych, oraz zmniejszenie o 36% poziomu nawrotu raka w innych częściach ciała.

W przypadku kobiet dotkniętych rakiem piersi z pozytywnymi gruczołami limfatycznymi, i które są zagrożone nawrotami, konkluzje z tego doświadczenia przynoszą nową, interesującą opcję terapeutyczną. Wierzymy, iż to badanie zmieni praktykę kliniczną, wyjaśniła pani Christine Williams, dyrektorka badań w Kanadyjskim Towarzystwie Raka.

Rak piersi jest rakiem najczęściej występującym u Kanadyjek, po raku skóry (bez czerniaka złośliwego). W 2011 roku, szacuje się, że 23 400 kobiet zostanie zdiagnozowanych jako chorych na raka piersi, a 5 100 kobiet z tego powodu umrze.

Rak piersi: dziesięć różnych chorób?

Naukowcy, którzy przeprowadzili duże międzynarodowe badanie genetyczne nad rakiem piersi, mówią teraz, że można chorobę tę sklasyfikować w 10 podtypów. Jest to dobra nowina, ponieważ dzięki temu będzie można lepiej przystosować metody leczenia do każdego indywidualnego pacjenta. Badanie opublikowane zostało w prz... czytaj więcej

Rak piersi u mężczyzn: niska świadomość kosztuje życie, mówi nowe badanie

Częstość występowania raka piersi u mężczyzn wynosi mniej niż jeden procent. Ale kiedy to mężczyzna zachoruje, często nowotwór jest już w bardzo zaawansowanym stadium w momencie diagnozy, stwierdza nowe badanie. Badanie to, opublikowane w Journal of Clinical Oncology, przyglądało się rakowi piersi w sześciu krajach na świecie... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy