Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rak: bakterie i otyłość zwiększają ryzyko

Rak: bakterie i otyłość zwiększają ryzyko

dodane 2013-07-01 08:53

Otyłość sprzyja pojawieniu się chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i problemy sercowo-naczyniowe. Według badania Obepi z 2012, ponad 1 400 000 000 ludzi w wieku powyżej 20 lat cierpi na otyłość i w związku z tym zagrożonych jest ciężkimi chorobami. Wiele badań już wykazało wpływ nadwagi na pojawienie się raka piersi, jelita grubego, trzustki i macicy.

Przyczyny takiego stanu rzeczy nie są jednak dobrze znane. Naukowcy przypuszczają, że w grę wchodzić może wzrost poziomów niektórych hormonów.

Badacze z Japanese Foundation for Cancer Research właśnie pokazali, że jedną z przyczyny raka wątroby u myszy jest otyłość i związane z nią zmiany flory jelitowej. Badanie ukazało się w Nature .

Na początku naukowcy chcieli przetestować efekt zatrzymania podziału niektórych komórek (starzenie się komórek) na powstawanie raka u otyłych myszy. Wyszli od hipotezy, że w trakcie procesu starzenia komórki uwalniają substancje, które powodują zapalenie i rozwój guza.

Posłużyli się myszami genetycznie zmodyfikowanymi, posiadającymi komórki, które stawały się fluorescencyjne w momencie zatrzymania podziału.

Przede wszystkim jednak wystawili gryzonie na działanie produktów kancerogennych. Następnie karmili je w sposób zrównoważony albo dietą wysoko tłuszczową, aby myszy utyły.

Po 30 tygodniach jedynie 5% myszy poprawnie karmionych zachorowało na raka płuc. Natomiast myszy otyłe wszystkie miały raka wątroby oraz dużą ilość komórek wątrobowych z zatrzymanym podziałem.

Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się stało, badacze przeanalizowali krew gryzoni. Okazało się, że krew otyłych myszy zawierała wysokie poziomy kwasu deoksycholowego (DCA), który może uszkadzać DNA i wywoływać starzenie się komórek. Związek ten pochodzi z metabolizmu bakterii jelitowych Clostridium.

Naukowcy porównali florę jelitową myszy zdrowych i otyłych, i wykazali, że te ostatnie miały więcej tych bakterii. Kiedy podali otyłym gryzoniom antybiotyki, okazało się, że liczba nowotworów spadła.

Rak jelita grubego: nowy test przepowiadający ryzyko

Francuskie badaczki z instytutu INSERM właśnie opracowały test, który pozwala przewidzieć ryzyko zachorowania na raka jelia grubego u pacjentów, którzy przeszli operację z powodu łagodnych polipów. Test ten opiera się na obecności proteiny nazywanej progastryną.... czytaj więcej

Rak jelita grubego: nowy lek zatwierdzony w Europie

Francuskie laboratorium farmaceutyczne Sanofi poinformowało w tym tygodniu, iż lek Zaltrap został zatwierdzony do sprzedaży przez władze regulacyjne Unii Europejskiej. Specyfik jest wskazany w leczeniu raka jelita grubego. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy