Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ptasia grypa w Chinach: umiera mężczyzna blisko Hong Kongu

Ptasia grypa w Chinach: umiera mężczyzna blisko Hong Kongu

dodane 2012-01-03 08:04

Chiński kierowca autobusu, który został pozytywnie zdiagnozowany w kierunku wirusa H5N1, czyli wirusa ptasiej grypy, zmarł kilka dni temu w mieście graniczącym z Hong Kongiem, jak powiedziały władze zdrowotne. Jest to pierwszy przypadek tej choroby u człowieka w tym kraju od 18 miesięcy.

Człowiek ten, który nazywał się Chen, zmarł w bogatym południowym mieście Shenzhen, podają prowincjalne władze zdrowotne. Miasto Shenzhen jest oddzielone małą rzeczką od Hong Kongu, gdzie tysiące ptaków zostało zabitych po tym, jak u dwóch znaleziono wirusa H5N1 w zeszłym tygodniu.

W czasie miesiąca poprzedzającego jego chorobę, Chen nie miał, jak się wydaje, żadnego kontaktu z drobiem, ani nie wyjeżdżał poza Shenzhen, które jest metropolią zamieszkiwaną przez 10 000 000 ludzi.

Wirus H5N1 rzadko zaraża ludzi i generalnie jedynie tych, którzy wchodzą w bliskie kontakty z chorym ptactwem. Ale pośród tych zarażonych, blisko 60% umiera, a naukowcy z bardzo bliska obserwują tego wirusa, mając baczenie na jakikolwiek znak, iż ma on coraz większe zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka.

Chińczyk, o którym mowa powyżej, zachorował w dniu 21 grudnia. Do szpitala trafił cztery dni później, jak podają władze zdrowotne w tej prowincji. Eksperci z ministerstwa zdrowia potwierdzili, że został on zarażony wirusem H5N1.

Jak podał departament zdrowia Guangdong, 120 osób, które miały bliski kontakt z tym mężczyzną, nie objawiło żadnych anormalnych symptomów. Ministerstwo zdrowia poinformowało Światową Organizację Zdrowia o tym przypadku.

Jak podają dane zebrane przez Światową Organizację Zdrowia, globalnie stwierdzono 336 zgonów na 573 potwierdzone przypadki ptasiej grypy u ludzi, od 2003 roku. Spośród nich, 40 przypadków dotyczyło Chin, 26 było śmiertelnych.

Chen zmarł tydzień po tym, jak dwa martwe ptaki zostały pozytywnie zdiagnozowane w kierunku tego wirusa w Hong Kongu. Ponad 19 000 ptaków na rynku w Hong Kongu zostało więc zabitych, a import i sprzedaż żywego drobiu został zakazany na trzy tygodnie po tym, jak zwłoki kurczaków zostały pozytywnie zdiagnozowane.

Testy laboratoryjne potwierdziły również, że drozd znaleziony martwy w dniu 17 grudnia, również był zarażony.

W Chinach, ostatni przypadek ptasiej grypy u człowieka został stwierdzony w 2010 roku, w czerwcu. Była to 22-letnia kobieta z prowincji Hubei, która zmarła po kontakcie z chorym i martwym drobiem.

Chiny: 150 000 kurczaków wybitych z powodu ptasiej grypy

Chińskie ministerstwo rolnictwa właśnie ogłosiło, iż konieczne było uśmiercenie ok. 150 000 ptaków z powodu ptasiej grypy, która panuje w regionie Xinjiang. Do tej pory, jak podaje chińskie ministerstwo, grypa ptasia spowodowała śmierć 1 600 kurczaków oraz zaraziła 5 500 innych.... czytaj więcej

Zmutowany wirus ptasiej grypy: strach przed bioterrorystami

Badacze studiujący potencjalnie śmiertelną nową wersję wirusa ptasiej grypy dobrowolnie zawiesili swoje badania na 60 dni, z powodu obaw, iż wirus ten może być użyty jako niszcząca postać bioterroryzmu. Tak przynajmniej wynika z listu opublikowanego w amerykańskich przeglądach naukowych Nature i Science, w zeszłym tygodniu.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy